На първо четене депутатите с гласове „за“ приеха закона за приходите и разходите до приемане на бюджета на държавата. Людмила Петкова, министър на финансите, обясни, че целта е финансова стабилност и нормално функциониране на държавата.
Законът предвижда приоритетни разходи за пенсии, социални помощи, и намаление на газьола за селското стопанство. Асен Василев и Мартин Димитров от ПП-ДБ обявиха предложения за ограничения на Министерския съвет във връзка с разходите.
Предложихме ограничения на Министерския съвет за как да харчи средствата, така че да се продължат политиките ясно и отговорно“, коментира Асен Василев.
Мартин Димитров добави, че не може да подписват празни чекове и че допълнителните разходи трябва да се обвържат с решение на Народното събрание.
Людмила Петкова отговори по въпроса за харченето на Министерския съвет, като посочи, че законово може да се разрешат плащания за капиталови разходи, за да се избегнат лихви и санкции.
Депутатите имат 3 дни да предложат промени на законопроекта. Приоритетът е гарантиране на социалните плащания, заплатите и пенсиите, а в случай на несъответствие на приходите с разходите, те се намаляват съобразно размера на приходите.
Предупреждава се, че законът не бива да бъде използван повече от 3 месеца, тъй като може да доведе до дефицит. Министерството на финансите призова за бързо приемане на бюджета и предостави информация за плащания към общините и проблемите, които възникват при липса на бюджет.
Силвия Георгиева от НСОБ коментира за необходимостта от субсидии за дейности делегирани от държавата, а от Българската стопанска камара се изрази за отговорността на гражданите към цените и услугите в страната.
Синдикатите също призоваха депутатите за по-голяма отговорност. Предложенията за запазване на нулевата ставка за хляб и идеята за мораториум върху цените на тока бяха отхвърлени по време на обсъждането в парламента.
Финансовият министър изрази мнение, че бюджетът за 2025 година ще бъде приет на август. Законопроектът включва текст, който определя намаляване на плащанията в случай на недостиг на приходи и подчертава приоритета на заплатите и социалните плащания.