„От сега да се предпоставя, че ще има конституционна криза ми се вижда доста несериозно“.
Това заяви премиерът в оставка акад. Николай Денков след като формацията ПП-ДБ върна неизпълнен проучвателния мандат за съставяне на кабинет и призова президента за провеждане на избори „2 в 1“.
По-рано днес президентът Румен Радев хвърли изцяло върху ПП-ДБ вината за конституционните промени и с това оправда липсата на време за едновременно провеждане на европейски и парламентарни избори.
Аз призовах да не се предприемат необмислени промени в Конституцията, особено по отношение на служебния кабинет. Вие ги предприехте и сега въпросите стават много повече от отговорите.
Ще направя всичко възможно процесът по избор на служебен кабинет да не прерасне в конституционна криза.
Вие направихте всичко възможно правомощията на президентската институция да бъдат силно ограничени“, коментира Радев.
„Не виждам никаква причина за конституционна криза. Има ясни разпоредби в Конституцията, очаквам те да се изпълнят“, контрира Николай Денков.
„Най-добре е да има избори 2 в 1, за да не се протака процесът и да се спестят поне 100 млн. Но, разбира се, оттук нататък зависи от мандатоносителя, зависи и от хората, които трябва да поемат длъжността на служебен премиер. Така че това е процес, който тепърва ще видим как ще работи“, добави той.
Денков коментира и констатацията на президента, че зам. омбудсманът, който е в кръга от лицата за поста служебен премиер, е била единствената партийно неоцветена кандидатура. Днес стана ясно, че тя е подала оставка от поста си и така вече не е в „домовата книга“ от кандидати.
„А Вие не се ли притеснявате, че в институции, които би трябвало да бъдат партийно независими изведнъж се оказва, че има партийни зависими лица и то само от единия край на политическия спектър. Ето това е проблем“, добави Николай Денков.
Той обясни, че именно за това през цялото време са правени опити да се обясни, че за назначаването на подобни постове трябва да става по определени правила, както настояваха от ПП-ДБ в коалиционното споразумение, което ГЕРБ-СДС отказаха да подпишат.
„Да не стигаме до ситуация, в която уж независимите регулатори се оказват оцветени политически“, допълни Денков.
„Дали има виновни, или няма виновни в момента не е въпросът. Въпросът е ние да си извървим конституционните стъпки, така че да се проведат избори и да има следващо правителство“, каза още той.
Николай Денков обясни, че конституционните промени не се правя за един мандат, за едно служебно правителство.
„Това трябва да бъде една устойчива конструкция“, поясни той.
„Нормално е да има трудности, когато се създава нова процедура. Ние трябва да се опитаме да ги извървим. Ако бъдат отменени от конституционния съд – нека да видим с какви основания. Тогава ще мислим за това. Но от сега да се предпоставя, че нещо ще се случи грешно, това по-скоро пречи“, категоричен беше Денков.