В началото на юли Мариинският театър отпразнува премиерата на „Ернани“ от Верди, в която участват трима български представители – режисьорът Орлин Анастасов, асистент-режисьорът Александър Мутафчийски и художникът Денис Иванов, който отговаря за декор, костюми и осветление.
„Преди време Орлин Анастасов присъства на журито на певчески конкурс в Санкт Петербург. Диригентът и директор на Мариинския театър Валери Гергиев откри, че нашият известен бас притежава опит в режисурата и го покани да постави „Ернани“. Интересно е, че това класическо произведение на Верди никога не е било представяно в 165-годишната история на театъра“, обясни Денис Иванов пред БТА.
Той представи своята концепция за новата постановка през януари и започна интензивна работа, като пътуваше до Санкт Петербург на всеки две седмици.
„В Мариинския театър мащабите са действительно впечатляващи. Работят в три различни сгради, като понякога имат повече от една премиера на ден. Затова имат седем асистент-режисьори, а по време на репетициите разчитах на помощта на двама асистенти за костюми и двама за декори“, разказва Денис Иванов.
В най-старото здание, познато на билетите като М1, се представят класически постановки, понякога създадени преди години. Оперната версия на „Ернани“, по която работят тримата българи, се играе в сградата М2, проектирана от японски архитект. Иванов е впечатлен от акустиката и многобройните възможности на сценичната механика.
„Трите премиерни спектакъла преминаха с чудесен успех. Радвам се, че съм работил с толкова талантлив диригент като Валери Гергиев“, добави той.
Денис е роден в Стара Загора и започва да свири на пиано на 5 години. Завършва музикалното училище в родния си град и от 15 години учи и пеене.
Той получава диплома по класическо пеене в Националната музикална академия при проф. Свилен Райчев, но тъй като режисирането също го интересува, завършва и музикално-сценична режисура при проф. Румен Нейков.
„Директорът на операта в Стара Загора – Огнян Драганов, ме покани да работя там, и реализирах „Пинокио“ (Александър Йосифов) през 2015 г., „Сватбата на Фигаро“ (Моцарт) през 2016 г., „Вълшебната флейта“ (Моцарт) през 2017 г., и световната премиера на мюзикъла от Александър Йосифов „Малкият принц“ през 2018 г.“, споделя Денис Иванов.
Постепенно той започва да се занимава с визуалното оформление на постановките, вдъхновен от художниците Цветанка и Борис Стойнови, чийто стил му харесва. През 2019 г. младият режисьор завършва в Художествената академия специалност сценография за музикален театър при проф. Светослав Кокалов.
„С времето започнаха да ме търсят за различни проекти, научиха за мен, и така се оформи един цикъл на работа в България и чужбина“, обобщава 35-годишният Иванов.
От 2020 г. Денис работи заедно с Орлин Анастасов. Двамата реализират „Ернани“ и „Лучия ди Ламермур“ (Доницети) в Русе и „Бохеми“ (Пучини) в Белуно, Италия.
Сега на Иванов му предстои новата постановка на „Андре Шение“ (Джордано) в операта в Стара Загора, като премиерните спектакли са насрочени за 21 и 22 ноември.