Стратегиите по демография и свързаните с тях политики играят ключова роля в гарантирането на националната сигурност, подчерта министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на кръгла маса, която той организира на тема „Демография – тенденции, проблеми и решения“. Събитието се провежда в Народното събрание.
Гуцанов акцентира, че справянето с демографските проблеми не е задължение само на едно министерство, а има нужда от колективни усилия от множество институции. Той отбеляза, че области като образованието и здравеопазването оказват влияние върху демографската ситуация и е наложително да се работи за тяхното повишаване.
По негово мнение, ако съществува кауза, която може да обедини народа, то това е справянето с демографската криза.
Основен фокус на дискусията беше изследване, проведено от Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките (ИИНЧ – БАН), което представя стратегии за решаване на демографските проблеми. Докладът предоставя данни за актуалните тенденции в страната, свързани с раждаемост, смъртност, остаряване на населението и други важни аспекти.
На форума присъства проф. Антоанета Христова, директор на ИИНЧ – БАН, заедно с участниците в проучването.
В дискусията участват председателите на парламентарните комисии по демографска политика, семейство и деца – Хасан Адемов, и по труда и социална политика – Деница Сачева. Поканени бяха също народни представители от комисии по труда и социална политика, демографските въпроси, семейство и деца, здравеопазване и младежта, както и представители на Националния статистически институт, министерствата на образованието и науката, финансите, здравеопазването, и Националното сдружение на общините в България, наред с множество организации и академичната общност, ангажирани с темата.