По време на дебатите по избор на председател на Народното събрание депутатите влязоха във взаимни нападки и обвинения. За пореден път бяха обменени реплики по адрес на държавния бюджет и в частност държавният дълг.
Двама съграждани – Делян Добрев и Асен Василев влязоха в спор по отношение на цифрите, свързани с дълга.
„Този човек няма връзка с действителността. Той живее е паралелна реалност. По време на този финансов министър като пое дългът на България беше 32, а сега е 49, а догодина ще стане 60. За 45 години комунизъм България е изтеглила по-малко отколкото този хубавец за 3 години. 20 месеца спад на индустриалното производство. Всеки месец бизнесът работи по-малко. Оперативни програми на 1- 2 % усвояемост, парите от Европа не се усвояват, държавата не върви, намираме се в хаос, благодарение на този хубавец“, заяви Делян Добрев.
Според Василев дългът на България обаче като процент от БВП държавният дълг дори е спаднал. Той посъветва Делян Добрев да чете данните от Националния статистически институт.
Според тях в абсолютни стойности дългът наистина расте – от близо 30 млд. лв. при последното правителство на ГЕРБ, към 2023 той вече е малко над 42 млрд.
Асен Василев разобличи ГЕРБ в лъжи: Който говори за дупка от 18 милиарда, има дупка в главата си
Данните обаче показват също и друго: за този период, в който ГЕРБ не са на власт, Брутният вътрешен продукт на страната се е повишил от 121 млрд. на малко над 185 млрд. лв. Реалният растеж на БВП е 1.9% спрямо 2022 година.
Тези данни от своя страна показват, че на този фон дългът дори спада. При последното правителство на ГЕРБ дългът като процент от БВП е бил 24.4 процента, докато през 2023 г. той е 22.9 процента.
Данните на БНБ и Министерството на финансите също показват спад на дълга като процент от БВП. Брутният външен дълг (частен и държавен) на България към края на юли възлиза на 43,692 млрд. евро, което е с 1,229 млрд. евро (2,9%) повече в сравнение с година по-рано.
Така той представлява 43,6% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП) на страната, като за сравнение, в края на юли миналата година той възлезе на 42,462 млрд. евро, което се равняваше на 45,2% от БВП.
По данни на Евростат от октомври България е с най-ниското ниво на дълга спрямо всички останали държави от ЕС. Отношението дълг към БВП у нас е било 22.1 процента от БВП, като след нас са държави като Естония (с 23,8%) и Люксембург (с 26,8%).
Европейската статистика отчита, че България е сред 14-те страни членки, които отчитат намаляване на държавния дълг като процент от БВП през второто спрямо първото тримесечие на 2024 г.