Начало България Делегатите на извънредния събор на Български лекарски съюз дадоха мандат на Управителния...

Делегатите на извънредния събор на Български лекарски съюз дадоха мандат на Управителния съвет да подпише анекса към Националния рамков договор

34
Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури, казаха от Българския лекарски съюз

На 78-ия извънреден събор на Българския лекарски съюз (БЛС) делегатите упълномощиха Управителния съвет да подпише планирания анекс към Националния рамков договор за медико-диагностични дейности за периода 2023-2025 г. Според информация от съсловната организация, решението за даване на мандата е прието с 300 гласа „за“, 7 „против“ и 10 „въздържал се“.

Според техния анализ, в рамките на текущото финансиране е невъзможно да се постигне европейски стандарт на медицинските услуги, а също така да се задържат или привлекат квалифицирани медицински специалисти с адекватно заплащане. Публикуваната позиция акцентира на факта, че здравната вноска от 8% в България е най-ниската в Европейския съюз, което предизвиква постоянен финансов дефицит. Страната отделя най-нисък процент от Брутния вътрешен продукт за здравеопазване в ЕС, което негативно се отразява на достъпа и качеството на медицинските услуги.

Преговорите между БЛС и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) по анекса започнаха на 9 април. От БЛС смятат, че съществуват достатъчно средства за реализиране на политики и увеличаване на финансовите параметри в първичната и специализирана извънболнична медицинска помощ, както и за медицинско-диагностични дейности. Днес делегатите разгледаха параметрите на анекса.

Съборът на Българския лекарски съюз настоява за увеличаване на здравната вноска и за осигуряване на нейното пълно внасяне от страна на държавата. Те предлагат също така да се увеличи процентът от БВП, предназначен за здравеопазване, в съответствие със средните европейски стойности, и да се създаде ясна и дългосрочна национална стратегия за устойчиво финансиране и развитие на здравната система, която да обеспечи здравната сигурност на българските граждани.