Хиляди поддръжници на европейската насоченост се събраха на улиците в Грузия днес, след като премиерът Иракли Кобахидзе обяви, че е в предимство пред протестиращите, които обвиняват правителството в препятствия за придвижването към Европа.
Грузия се намери в дълбока политическа криза след изборите на 26 октомври, когато бяха повдигнати обвинения в изборни измами от страна на управляващата партия „Грузинска мечта“.
Решението на Кобахидзе да спре временно преговорите за членство в ЕС до 2028 г., в контекста на обвинения в авторитаризъм, допринесе за увеличаване на напрежението.
Оттогава насам, хиляди грузинци протестират всеки вечер, а често демонстрациите завършват със сблъсъци между полицията и протестиращите, които са въоръжени с пиротехнически средства.
Днес голям брой протестиращи блокираха пред парламента за девета поредна вечер, свириха свирки и пускаха фойерверки, съобщи кореспондент на АФП.
Въпреки по-малките тълпи, протестиращите подчертават, че техните протести, без ясни лидери и структура, продължават да бъдат активни.
„Борим се за нашата свобода“, казва 18-годишна медицинска студентка, обвита в грузинското знаме, докато добавя, „Няма да се предаваме“.
Днешният протест последва изявлението на Кобахидзе, че е „победил важна битка срещу либералния фашизъм“ в Грузия, където характеризира противниците си.
След арестите на няколко опозиционни активисти и намаляването на насилието, той се изрази удовлетворен, че министрите на вътрешните работи успяха да „неутрализират демонстрантите“.
В същото време, Франция, Германия и Полша заявиха, че ще повдигнат въпроса за Грузия, където полицията използва сила срещу проевропейските протести, на следващата среща на европейските външни министри, с цел обсъждане на възможни действия срещу настоящите власти в страната, съобщават Ройтерс и Франс прес.
„Действията на властите допринасят за външна и вътрешна нестабилност в Грузия“, посочва се в общо изявление от външните министри на трите европейски държави, публикувано днес.