Народното събрание обсъжда проект за решение, свързан с приемането на нови правила за работата на комисията по номинации, както и за провеждане на процедура по номинации, обсъждане на кандидатури и излъчване на членове на Комисията за противодействие на корупцията (КПК). В началото на обсъждането членове на „Възраждане“ поискали кратка почивка, за да се запознаят с доклада на компетентната парламентарна комисия. Последваха още две прекъсвания, искани от „Морал, единство, чест“ (МЕЧ) и „Величие“, които затрудниха дискусиите относно правилата за избор на КПК.
Министърът на правосъдието Георги Георгиев призова да не се злоупотребява с правото на депутатите да искат почивки, подчертавайки, че България очаква да получи над 1,3 милиарда лева по второто плащане на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Той изтъкна, че днешната стъпка е важна за финализиране на правилата за избор на КПК и изрази притеснение, че усилията на правителството могат да бъдат саботирани.
По време на дебата Петър Петров от „Възраждане“ сподели, че четири парламентарни групи ще одобрят предложените нови правила и бързо ще изберат членовете на КПК, като заяви, че „всички знаят как ще завърши това“. Той е на мнение, че Комисията отново няма да се бори истински с корупцията и ще бъде използвана за политически цели. Петров подчерта, че в правилата липсва важно изискване кандидатите да нямат задължения не само към публични институции, но и към частни кредитори. Той отбеляза, че само неправителствени организации могат да задават въпроси на кандидатите, докато депутатите нямат това право.
Лена Бориславова от „Продължаваме промяната – Демократична България“ поиска да се засилят мерките, които да гарантират, че изборът на ръководството на КПК няма да бъде политизирано. Според нея, КПК е насочила усилията си към политически атаки срещу опозицията, вместо да се бори с корупцията. Тя добави, че заради решение на Конституционния съд, първоначалната гаранция е отменена, визирайки изискването за квалифицирано мнозинство от две трети за избор на КЗК. Бориславова изтъкна, че единственият начин да се избегне пълната политизация остава номинационната комисия, но управляващите се опитват да я ограничат, позволявайки заседания с четирима от петима членове.
Министър Георгиев посочи, че в тясно сътрудничество с Европейската комисия са успели да подобрят правилата за избора на членове на КПК.
Относно намаляването на гаранциите, министърът уточни, че Конституционният съд ясно е заявил, че депутатите не могат самостоятелно да въвеждат квалифицирани мнозинства за ситуации, за които такова не е предвидено от Конституцията. Той попита представителите на „Продължаваме промяната – Демократична България“ защо не са предложили допълнителни гаранции през последните две години и половина.
Георгиев обясни, че никой не може да попречи на депутатите да задават въпроси и да гласуват за кандидатите. Той добави, че целта на номинационната комисия е да предостави оценка от пет различни институции. По отношение на работата на комисията с четирима членове, той поясни, че поправката е направена, за да се гарантира функционирането ѝ.
Министърът изрази надежда, че в ранната есен ще обявят намерението си за трето плащане по ПВУ и уточни, че е необходимо да бъде избрана антикорупционна комисия, следвайки установените правила.