Двуезичната антология, която включва българска поезия на сръбски и сръбска поезия на български, създава връзка между два съседни народа. Председателят на Съюза на българските писатели Боян Ангелов отбеляза, че славянската среда, православната традиция и кирилицата са ключовите елементи на нашето литературно сътрудничество.
Мероприятието се проведе в Българския културен център в столицата, а модератор беше поетът Добрин Финиотис.
„Антология на съвременната българска поезия на сръбски език и Антология на съвременната сръбска поезия на български език“ е съвместен проект между Съюза на българските писатели и Съюза на сръбските писатели. В антологията са включени по 26 автори от двете страни, като произведенията са представени както в оригинал, така и в превод. Българските стихотворения са преведени от Бранко Ристич, а сръбските от Левена Филчева. Книгата е допълнена с графики на художници от България и Сърбия.
На събитието присъстваха важни гости, сред които Йелена Шитич Игнатиевич, временно управляваща посолството на Република Сърбия в България, академик Иван Гранитски, а също и сръбските литератори Драган Данилов, Драган Станич и Ненад Шапоня.
„Днес писателите отново играят ролята на мост между културите. Въпреки различията в политиката, литературата и славянският дух остават непокътнати“, заяви академик Иван Гранитски. Той изтъкна необходимостта от по-силни връзки между България и Сърбия и изрази стремежа си да види повече съвместни литературни инициативи.
„В антологията са представени само съвременни автори от двете нации. В бъдеще ще се опитаме да създадем по-мащабна антология“, сподели преводачът Бранко Ристич, повдигайки темата за 200-годишната история на преводите и публикациите между България и Сърбия, с надежда тези традиции да продължат.
През есента на миналата година в Белград беше публикувана книга, която представя „Антология на съвременната българска поезия на сръбски“ и „Антология на съвременната сръбска поезия на български“. Издателството Филип Вишнич от Белград подпомогна проекта в партньорство със СБП.
В завършек на събитието в Българския културен институт бяха представени избрани стихотворения от антологията и бяха анонсирани книгите „Сутрешен влак за София“ от Бранко Ристич и „Омир от предградията“ от Драган Данилов.