Начало Водещи Двоен стандарт: Тестовете за наркотици са лоши за полицаите, но за 7...

Двоен стандарт: Тестовете за наркотици са лоши за полицаите, но за 7 милиона българи са прекрасни

94
Върховен административен съд
Върховният административен съд

ВАС отмени наредбата от 2022 г., която определя условията и реда за тестването за наркотици в МВР. Премахването става по жалба на пловдивския „Централен полицейски синдикат на МВР“, съобщава „Сега“.

Наредбата беше приета след няколко случая на случайно заловени дрогирани униформени. След приемането ѝ МВР започна да прави тестове на полицаите, което породи остро недоволство сред тях, след като бяха получени няколко положителни проби в Бургас. От полицейските синдикати алармираха тогава, че тестовете са показали през годините, че са неефективни, защото са силно чувствителни и освен наркотици, засичат бензодиазепините, които се използват при лекарствата за безсъние и тревожни разстройства, при медикаменти за главоболие, болкоуспокояващи и др. Има случаи на фалшиво положителни тестове за наркотици и при употреба на енергийни напитки.

За проверките на полицаите се използват същите тестове DrugCheck3000 и DrugTest5000, с които се тестват всички шофьори. Когато тестът е положителен, шофьорите масово биват задържани, отнема им се книжката, стига се и до прекратяване на регистрацията на автомобила им. За да докажат, че не са дрогирани, те трябва да дадат кръвна проба, резултатът от която обаче не излиза веднага и докато го чакат, гражданите търпят вредите от положителния тест.

Самата жалба и последвалото решение на ВАС представляват върховно нахалство, защото разкриват двоен стандарт, който за съжаление е превърнат в практика за нашата държава. Ако гореспоменатите тестове не са подходящи за полицаите, защото не са ефективни и дават фалшиви положителни резултати, то те трябва да са неподходящи и за останалите граждани. Защото много често, един фалшив позитивен тест им коства работа, автомобил, загубено време, много излишни нерви и накърняване на достойнството.

Заради подобни съдебни решения, България е платила 22 257 859 лв. обезщетения по дела в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) от 1997 г. до началото на октомври 2022 година. А с това решение на ВАС България направо си плаче да бъде осъдена (отново) и да плаща с пари на данъкоплатците, докато за една клика от привилегировани хора законите не важат.

Все пак има някаква минимална надежда, че решението на ВАС не е окончателно и  може да се атакува пред 5-членен състав на ВАС.

Още новини от деня – четете тук