Начало Водещи Двама българи се признаха за руски шпиони в Лондон

Двама българи се признаха за руски шпиони в Лондон

129
Двама българи се признаха за руски шпиони в Лондон
Орлин Русев, Катрин Иванова и Бисер Джамбазов – днес пред съда.

В Лондон започна делото срещу петимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Русия.

Двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, са се признали за виновни по обвинение в конспирация и шпионаж.

Другите трима обвиняеми – Катрин Иванова, Ваня Габерова и Тихомир Иванчев пледират невинни.

Орлин Русев е сочен и за лидер на групата. Според прокурора по делото Алисън Морган, в периода 2020-2023 шпионската клетка е работила на територията на Великобритания в полза на Русия.

Групата е извършвала наблюдения под прикритието на фалшива самоличност,

използвали са модерни технологии и са предавали подробни доклади в замяна на крупни суми пари.

Шпионският скандал с българска следа се разрази в момент, в който отношенията между Лондон и Москва бяха достигнали критична точка заради инвазията на Русия в Украйна.

Във вторник Москва експулсира британски дипломат, обвинен в шпионаж, като мярката идва дни, след като беше съобщено, че украинските сили са изстреляли по руска територия британски ракети с далечен обсег „Сторм Шадоу“.

Според експерти в шпионажа става въпрос за много ниско ниво в разузнавателната общност, съдейки по задачите, които са давани на българите.

При претърсването на жилището на Орлин Русев са открити пособия за

фалшифициране на документи.

В жилището на Иванова и Джамбазов са намерени 19 фалшиви документа. Сред тях са паспорти, лични карти и шофьорски книжки за Обединеното кралство, България, Франция, Италия, Испания, Хърватия, Словения, Гърция и Чешката република.

По-късно се появи информация за открити фалшиви журналистически карти и дрехи, брандирани с логото на каналите Discovery и National Geographic.

Смята се, че тримата са били използвани за провеждане на операции по наблюдение вероятно в Лондон, Германия и Черна гора.

Критикът на Путин Алексей Навални е починал в затвора, съобщиха руските власти

Според първоначалните данни Орлин Русев, е поръчвал на българи у нас да следят движението и действията на журналиста Христо Грозев, докато той беше още в България. След като стана ясно от чужди служби, че животът му е застрашен, Грозев замина за САЩ. Той беше обявен за издирване от Русия в края на 2022 г., въпреки че не е руски гражданин. Причината е, че той е част от разследващия проект „Белингкат“, който направи документален филм за покойния вече опозиционер Алексей Навални.

„Ако тези хора изобщо са били агенти, само като се погледне начинът, по който са били устроени, времето, през което са били в страната, и фактът, че са притежавали този огромен брой фалшиви документи, предполага, че са били агенти на ниско ниво“, казва експертът Хари Фьргюсън пред телевизията „Скай нюз“.

Според него става въпрос за агенти, чиято цел е да подготвят условията за редовите шпиони.

Според Шон Уокър, кореспондент на „Гардиън“ след началото на войната на Русия в Украйна много от възможностите на Кремъл за шпионаж са били ограничени. Десетки руски дипломати бяха експулсирани от Европа. По-трудно е от всякога за руски граждани да получават визи.

Всичко това означава, че Русия се е насочила към активиране на спящи клетки или прехвърляне на по-активна шпионска дейност на неофициални агенти и оперативни работници“, казва Уокър.

Той казва, че това могат да бъдат именно граждани на трети страни или „нелегални“ – руски работници, представящи се за граждани на трети страни. Тези хора години наред изграждат прикритието си и са добре вписани в общността. Подобни случаи вече имаше в Словения и Гърция.

Русев, Иванова и Джамбазов са живеели от дълги години във Великобритания. Според Би Би Си Орлин Русев е имал бизнес контакти в Русия преди да се премести на Острова през 2009 г.

В профила си в LinkedIn той посочва, че е бил съветник в българското министерство на енергетиката от 2008 г. до 2009 г. Тогава министър е Петър Димитров от БСП в правителството с премиер Сергей Станишев, пише в свой материал „Свободна Европа“-България.

В профила на Русев пише още, че е собственик на фирма, занимаваща се с разузнаване на сигнали, което включва прихващане на комуникации или електронни сигнали. Според британския търговски регистър той е директор в две компании – NEWGENTECH LTD и MYTOTAL TV LIMITED.

Джамбазов и Иванова неколкократно са участвали в организацията на български избори като членове на избирателни комисии в Лондон. За първи път това се случва през 2015 г.

Тогава Иванова е член на комисия, помещаваща се в посолството на България в Лондон, а Джамбазов – председател на друга комисия в квартала Ийлинг.

На президентските избори през 2016 г. той отново е председател в същата комисия, а Иванова вече е секретар в своята.

На изборите за Европарламент през 2019 г. и на парламентарните избори през април 2021 г. Джамбазов е председател на изборна секция, а Иванова съответно зам.-председател и председател.