Предлагаме на общините да имат опцията да регистрират родителски кооперативи и детски центрове, за да се установи какви допълнителни услуги предлагат и какъв е броят на децата, които се обучават в тях. Това сподели Десислава Желязкова, директор на дирекция „Образование“ в Столичната община, по време на кръгла маса, посветена на обсъждането на законопроекта на „Демократична България“ за изменения в Закона за предучилищното и училищното образование.
Надяваме се официализирането на допълнителните услуги, независимо от съответния закон или наредба, тъй като те наистина съществуват. Тези услуги не са ограничени само до София, но също така се предлагат в градове като Варна, Пловдив и Бургас, и е важно да бъдат признати, подчерта Желязкова.
Съществуват регистрирани родителски кооперативи и детски центрове, които не могат да получат статут на детска градина поради неподходящи условия на средата, недостатъчно големи помещения или малък двор, уточни тя.
Желязкова акцентира, че в момента наблюдаваме сериозен недостиг на медицински специалисти, което е довело до закриване на много яслени групи в Столичната община.
Тя спомена, че общината е предложила да бъдат въведени такси за детските ясли и градини в неучебно време, които ще са в рамките на преценките на общинските съвети. Това би осигурило по-голяма сигурност за работещите в детските заведения и би увеличило ангажимента на родителите, след като декларират намерение да заведат децата си, наистина да го направят, обясни Желязкова.
Тя изрази тревога, че компенсациите са свързани с отказ на прием на детето в детска градина. Някои родители целенасочено избират заведения, за които знаят, че децата им няма да бъдат приети, само за да получат компенсация, каза Желязкова. Според нея, тези родители по-скоро са избрали друга услуга и искат да получат компенсации за това. Поради тази причина от Столичната община смятат, че удълженият срок за изплащане на компенсациите е положителен аспект, както и възможността родителят да се откаже от мястото.