Да бъде въведен институционален контрол при издаване на заповед за незабавна защита при прилагане на Закона за защита от домашното насилие (ЗЗДН), предложиха представители на сдружение „Гласът на бащите“. Това стана по време на пресконференция „Как се краде дете чрез закона за защита от домашно насилие“ в Националния пресклуб на БТА.
„Нуждаем се от съдебна инстанция, която да проверява основанията за издаване на заповедта“, заяви адвокат Росен Рашков, като обясни, че заповедта може да се използва като мотив единият родител да вземе детето. „Трябва също съдът да бъде лишен от възможност да налага забрана на родителите да приближават децата си, когато става дума за конфликт между самите родители“, добави той. Рашков отбеляза, че такива решения не са в интерес най-вече на самите деца. Адвокатът заяви още, че ЗЗДН често се използва от единия родител като „бухалка“ към другия.
Случаят на Васил Ружин беше разказан по време на пресконференцията като пример как се използва ЗЗДН за отнемане на дете от родител. „Исках дъщеря ми да контактува с майка си, затова тя отиде при нея на 16 май, но оттогава не е върната при мен“, обясни Ружин. Той подчерта също, че съдът е предоставил временните родителски права на него. „Потърсих съдействие от полицията и социалните, но не получих съдействие детето да се върне при мен“, каза още той.
Има определение на съда, което казва, че майката може да вижда детето само за три часа седмично, в контактен център, с присъствието на психолог, добави Стефан Азбустинов от сдружение „Гласът на бащите“. „Председател на Районен съд – Плевен, е разпоредил да не се изпълняват заповедите за незабавна защита в полза на Васил Ружин и детето му, а да се изпълняват само заповедите за защита в полза на майката, което е в нарушение на Конституцията“, добави той.
По време на пресконференцията бяха разказани още истории на бащи с ограничен достъп до техните деца. Те настояха промените да се случат възможно най-скоро.