Начало Анализ Г-20 изправени пред необходимостта от реформи за спасяване на растежа

Г-20 изправени пред необходимостта от реформи за спасяване на растежа

64
Г-20 изправени пред необходимостта от реформи за спасяване на растежа
Финансовите министри от Г-20 решиха да отсрочат задължениета на най-бедните страни

За повечето икономики от Г-20 растежът е на път да отслабне през следващите пет години и да остане доста под обичайния, наблюдаван през двете десетилетия преди пандемията, прогнозира анализ, публикуван в блога на МВФ…

Това е едно от най-големите общи предизвикателства за групата, която представлява около 85 процента от глобалния брутен вътрешен продукт.

Растежът е по-стабилен в Африканския съюз, който се присъедини към Г-20 миналата година, но процъфтяващото население означава, че тези икономики също трябва да създадат работни места за милиони млади хора, които навлизат на пазара на труда.

И за двете групи, както и за Европейския съюз, увеличаването на растежа е от съществено значение за подобряване на резултатите за хората и има общо решение: прилагането на приоритетни реформи може значително да повиши перспективите за растеж през следващите пет години или в средносрочен план, според новия доклад на МВФ по отношение на Г-20.

Анализът показва още, че ползите от структурните реформи са най-големи, когато са внимателно подредени и отразяват социалния консенсус.

Различни предизвикателства подчертават защо е време да се инвестира в реформи за насърчаване на растежа. Слабият растеж на производителността, подсилен в някои страни от неблагоприятни демографски тенденции, възпира потенциалния растеж.

Устойчивият растеж също е застрашен от повишения публичен дълг и увеличената геоикономическа фрагментация и протекционизъм.

Процент от държавите, посочили висок приоритет; Източник: МВФ

Както показва Графиката на седмицата, най-големият приоритет в страните от тези групи е реформирането на рамките на фискалната политика, за да се подпомогне трайната консолидация на държавните бюджети.

По-конкретно, повечето развити икономики от Г-20 и няколко икономики от ЕС ще се възползват от по-строги ограничения на публичните разходи, докато за повечето нововъзникващи пазари и развиващи се икономики от Г-20 реформите за увеличаване на държавните приходи трябва да бъдат приоритет.

Няколко държави от Африканския съюз биха могли да се възползват от подобрената фискална прозрачност.

За много икономики от Г-20 и Африканския съюз има две други ключови области за структурни реформи с висок приоритет. Първо, качеството на образованието и обучението на умения трябва да се подобри, за да се съчетаят по-добре уменията с възможностите за работа.

Второ, реформите за ускоряване на енергийния преход са от съществено значение, като например подобряване на капацитета за възобновяема енергия, повишаване на ефикасността на въглеродния данък и постепенно премахване на субсидиите за изкопаеми горива.

В няколко икономики на Африканския съюз също са спешно необходими реформи в управлението за укрепване на върховенството на закона, борба с корупцията и подобряване на управлението на публичните финанси.

Текстът е публикуван в списание „Икономически живот“.