Начало Водещи Гняв и протест: Живеещи на столичната „Опълченска“ недоволни от ремонта. Възможни ли...

Гняв и протест: Живеещи на столичната „Опълченска“ недоволни от ремонта. Възможни ли са обаче промени?

29
"Опълченска"
Снимка: БТА

От няколко месеца живеещи на столичната улица „Опълченска“ изразяват недоволството си срещу ремонта и разширението на пътната артерия. Гневът им е насочен към градската управа, но изпълняваният проект е обсъждан преди години и е сключен от предходното управление на столицата. Възможни ли са промени по него, за което настояват недоволните?

Живеещите в района на ул. „Опълченска“ в София ще излязат на пореден протест срещу ремонта и подготвения за отваряне участък между булевардите „Сливница“ и „Тодор Александров“.

Ремонтът, който продължи около година, е предизвикал недоволство заради премахването на обещаната бус лента, тесните тротоари и липсата на велоалеи, а според гражданите новите две автомобилни ленти удвояват трафика и създават опасна „автомобилна магистрала“ в квартала.

Жителите настояват едната от новоизградени ленти да бъде преобразувана във велоалея, а другата да се използва за разширяване на тротоарите, които на места са едва по два метра, което затруднява преминаването на пешеходци, детски и инвалидни колички, особено между автобусните спирки и метростанцията.

От общината твърдят, че в участъка има две бус ленти, но протестиращите оспорват това, описвайки ги като накъсани и недостатъчни.

Инициативата „Опълченци за София“ настоява за преглед на целия проект с участието на кварталната общност и независими експерти, с цел да се гарантира безопасност за пешеходците и чист въздух, като се запазят съществуващите четири пътни платна и зелените площи.

Те изразяват желание за „град на хората, не на колите“.

Възможни ли са промени в проекта?

Проектът за разширяване и ремонт предизвика недоволство още от лятото на 2024 г., когато без предварително уведомление започнаха строителните дейности и бяха изсечени 39 дървета. Тогава граждани организираха протести с искане за преразглеждане на проекта, тъй като според тях разширяването не е оправдано, а зелените площи не се възстановяват адекватно.

През януари 2025 г. граждани направиха протестна разходка, за да покажат, че тротоарите са недостатъчно широки и неотговарящи на нормативите, например с поставени стълбове на места, където не може да премине майка с количка или човек със зрителни увреждания.

Те обвиняват институциите за недостатъчен строителен контрол и за това, че ремонтът е ориентиран предимно към автомобилите, а не към пешеходците.

Обществено обсъждане

Общественото обсъждане на проекта е било недостатъчно и много граждани не са били информирани навреме за плановете, което доведе до липса на реален диалог преди започване на строителството. След началото на ремонта възможности за промени практически липсват, което засилва напрежението между общината и живеещите в района.

През 2013 г. започва проектирането на последния участък. Обществената поръчка е пусната през 2022 г., а изпълнителят е избран и договорът – сключен от предишното управление. Това става в мандата на предходното управление на столицата, когато начело на общината е Йорданка Фандъкова от ГЕРБ.

След сключването на договора с изпълнителя „Трейс груп“ през 2023 г. и старта на ремонта през юли 2024 г., вече не са възможни нови обществени обсъждания или корекции по проекта.

Какво е направено в рамките на ремонта

Освен разширяване на пътното платно, под ул. Опълченска, се изгражда и изцяло нова подземна инфраструктура и комуникации (ток, вода, телекоми и т.н.). Също така, се използва моментът, за да се обнови изцяло контактната мрежа за тролейбусния транспорт и изграждането на модерно и ефективно LED осветление.

Изграден е и магистрален канализационен колектор, който ще обслужва редица квартали в градския център и ще замести стогодишната съществуваща канализация, която е крайно недостатъчна за населението на централните квартали, което се е увеличило значително от построяването ѝ. От успешното изграждане на този колектор, зависи и изграждането на канализация под бул. Ген. Тотлебен и бул. Цар Борис III, които са следващите приоритетни обекти на Столична община.

„Спаси София“, които бяха коалиционен партньор на новата столична управа, но по-късно оттеглиха подкрепата си, твърдят, че улицата няма да е „градска магистрала“, а булевард с профил, идентичен като този на бул. „Васил Левски“ между пл. „Сточна гара“ и бул. „Княз Дондуков“. Всички пешеходни пресичания ще са на ниво и светофарно регулирани. Също така ще бъде и добавено пешеходно пресичане в кръстовището с бул. Тодор Александров, за да може пешеходците да могат да се движат безопасно по ул. Опълченска и след като подлезът на МС Опълченска се затвори през нощта.

Те твърдят, че след срещи с гражданите, живущи в района, са направени промени, така че районът да бъде озеленен.

Нови промени на проекта обаче са невъзможни, тъй като той е завършен. Обликът на ул. „Опълченска“ може да бъде променен според исканията на живущите в района, едва след обявяване на нова обществена поръчка за „ремонт на ремонта“, което би отнело още няколко години и немалко средства от джоба на данъкоплатците.