Начало Водещи Германското посолство отговори на МВнР: Посланик Планк е събирала лични впечатления на...

Германското посолство отговори на МВнР: Посланик Планк е събирала лични впечатления на протеста

29
Ирене Мария Планк

Безпрецедентен задочен диалог на високо дипломатическо ниво се проведе у нас по повод ареста на кмета на Варна Благомир Коцев. Случаят отекна в европейския парламент и някои чуждестранни медии. Както стана ясно германският посланик у нас Ирене Мария Планк е била забелязана на протестното шествие, което се проведе снощи в София.

Външно се скара на германската посланичка – присъствала на шествието в подкрепа на Благомир Коцев

На него бяха отправени призиви срещу политическата разправа с опозицията, като се използват институциите.

Присъствието на дипломата на протеста снощи доведе до остра реакция от страна на МВнР, което дори намекна, че подобно поведение може и да не е съотносимо с дипломатическата служба.

От германската мисия отговориха с пост на страницата си във Фейсбук. В съобщението се посочва:

Германското посолство следи всички важни вътрешнополитически процеси. Понякога към това спада и събирането на лични впечатления от различни протести. Това е причината за вчерашното посещение на посланик Ирене Планк на протеста, организиран от „Правосъдие за всеки“. Като близки приятели и партньори в ЕС и НАТО България и Германия поддържат приятелски и изпълнен с доверие диалог.

Това не е първа по рода си подобна реакция на чуждестранен дипломат по вътрешнополитически въпроси. През 2015 година, в мандата на правителството на ГЕРБ, двама посланици – на САЩ и Франция, отправиха призив за съдебна реформа у нас.

Тогава се роди и фразата за „гнилите ябълки в съдебната система“, изречена от тогавашния френски посланик у нас Ксавие дьо Кабан. Това, което го провокира да направи подобен коментар за родното правосъдие, беше опит да бъде открадната чуждестранна фирма от български бизнесмени.

За „активно“ следене на вътрешнополитическите процеси у нас от страна на чужди легации стана ясно през 2010 година, когато чрез „Уикилийкс“ изтекоха хиляди секретни документи, а сред тях и грами на американския посланик в София по това време Джеймс Пардю.