Германската икономика отново е изправена пред забавяне през пролетта. Според месечния доклад на Бундесбанк, публикуван днес и цитирания от ДПА, икономическото производство изглежда е в известна стагнация през второто тримесечие. През първите три месеца на годината силният индустриален сектор и увеличеният износ, предизвикан от очакванията за покачване на американските мита, доведоха до ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 0,4%.
През второто тримесечие се прогнозира, че икономиката ще продължи да забавя темпото си. „Общата икономическа посока остава несигурна“, се подчертава в отчета. Икономическите индикатори, като например индексът за бизнес климата на института „Ифо”, показват известен напредък, според експертите от Бундесбанк. Те свързват това с перспективите за милиарди евро инвестиции от новото германско правителство. Въпреки това, реален икономически напредък може да се очаква след период на забавяне, допълват те.
В краткосрочен план германският износ е подложен на „допълнителни неблагоприятни влияния от американската митническа политика“, посочва месечният доклад. Президентът на САЩ Доналд Тръмп е заявил, че ако не бъде постигнато споразумение за тарифите, от 1 август ще влязат в сила нови 30% мита за вноса от ЕС. Ако това стане факт, то би могло да предизвика „значителен риск за икономиката на Германия“, подчертава Бундесбанк.
Днес президентът на банката Йоахим Нагел е споделил, че несигурностите в митническата политика оказват негативно влияние върху икономическото развитие. Той призова за „бързо“ постигане на споразумение между ЕС и САЩ в интервю за икономическия вестник „Ханделсблат“, добавяйки, че то не трябва да бъде „на всяка цена“.
В месечния си доклад Бундесбанк съобщава също за ниското ниво на използване на производствените мощности, което продължава да пречи на инвестиционните намерения на предприятията. Освен това, през второто тримесечие частното потребление остава слабо. Експертите от Бундесбанк изразяват и опасения относно строителния сектор в Германия, който се очаква да има отрицателен принос за общия икономически растеж.