Външните министри на Германия, Франция и Полша изразиха днес своето загриженост от „политическата криза“ в Грузия, след като Михаил Кавелашвили беше въведен като президент на страната. Това потвърди властта на управляващата партия, което предизвика несъгласие с опозицията за стремежа към ЕС, съобщава Асошиейтед прес.
„Осъждаме насилието от миналата седмица срещу демонстрантите, медиите и опозиционните лидери и припомняме на грузинските власти да спазват правата на човека и да защитават основните свободи като правото на събирания и свободата на медиите“, заявиха министрите в съвместно изявление.
В резултат на политиката на управляващата „Грузинска мечта“, трите държави заявиха, че ще приложат решението на ЕС за прекратяване на безвизовото пътуване за носители на грузински дипломатически и служебни паспорти и ще разгледат възможността за допълнителни мерки на европейско и национално ниво.
Те подчертаха, че „репресивният политически курс и отклонението от демокрацията на партията ‘Грузинска мечта’ са причина за влошаването на нашите отношения както на европейско, така и на национално ниво и за намаляването на помощта и сътрудничеството ни с грузинските власти“.
Партията „Грузинска мечта“ запази контрола над парламента в Грузия след изборите на 26 октомври, които опозицията обвинява за манипулирани. Въпреки че партията подчертава желанието си за присъединяване към ЕС, тя също така иска възстановяване на отношенията с Русия.
Бившата президентка на Грузия, Саломе Зурабишвили, заедно с главните прозападни партии, бойкотираха парламентарните сесии след изборите и изискват повторно провеждане на вота.
Критици обвиняват „Грузинска мечта“, основана от Бидзина Иванишвили, за авторитарност и насоченост към Москва – обвинения, които партията отрича. Миналия месец „Грузинска мечта“ спря преговорите за членство в ЕС, което предизвика протести от страна на опозицията.
„Ние подкрепяме демократичните и европейските стремежи на народа на Грузия“, подчертаха Германия, Франция и Полша в общо изявление.
Хиляди демонстранти протестират пред парламента в продължение на седмици след обявяването на спирането на преговорите за членство в ЕС на 28 ноември, съобщава АП.