Терминалите за внос на втечнен природен газ (ВПГ) на Германия на Северно море са работили на 65 процента от капацитета си през 2024 г., по данни на държавната компания „Дойче енерджи терминал“ (Deutsche Energy Terminal), предаде ДПА.
Плаващите терминали са разположени край северните германски градове Вилхелмсхафен и Брунсбютел.
Междувременно частният оператор „ДойчеРеГаз“ (Deutsche ReGas), който управлява два плаващи терминала в Балтийско море, не е оповестил данни за използването на капацитета.
Данните на базирания в Брюксел оператор на газова инфраструктура Джи Ай И (GIE) обаче показват по-ниско използване на капацитета на терминалите в Балтийско море в сравнение с тези в Северно море.
Статистическите данни на Джи Ай И сочат, че терминалите във Вилхелмсхафен и Брунсбютел през 2024 г. са подали общо около 59,1 тераватчаса газ към мрежата.
Според данните другите два плаващи терминала в Балтийско море са допринесли с около 8,5 тераватчаса през миналата година.
Федералната агенция за управление на мрежите на Германия отчете лек спад на вноса на природен газ през терминалите за втечнен природен газ, който е възлизал на 68 тераватчаса през миналата година, в сравнение с 69,7 тераватчаса през 2023 г. или понижение от около 2,4 процента.
Според агенцията делът на втечнения природен газ в общия внос на природен газ остава нисък, като през миналата година той се е равнявал на около 8 процента – скромно увеличение с около 1 процентен пункт спрямо предходната година.
От инвазията на Русия в Украйна през 2022 г. германското правителство засилено работи за изграждането на терминали за втечнен природен газ, за да намали зависимостта от руските газови доставки, които бяха силно ограничени и в крайна сметка прекратени.
Терминалите обаче предизвикаха полемика поради разходите и въздействието им върху околната среда.