Норвежецът Ринсън Хосе – собственик на българската фирма, за която се твърди, че е замесена в продажбата на взривяващите се пейджъри на Хизбула, е в неизвестност от деня на взривовете – вторник.
Освен в България, и в Норвегия служби и журналисти се опитват да го открият и да съберат всички детайли на неговия профил.
До къде стига разследването в Осло – специално пред БНТ говори разследващият журналист Хакон Хойдал, който е разговарял с приятели, съседи и с работодателя на норвежкия гражданин.
Нормален, добронамерен и със силна емпатия – така в Норвегия описват Ринсън Хосе, който е вписан като собственик на българската фирма „Норта Глобъл“ ЕООД. Хакон Хойдал тръгва по следите на норвежкия гражданин с индийски корени в момента, в който името му е замесено.
„Отидохме до дома му в покрайнините на Осло и почукахме на вратата, но беше заключено. Нямаше никой и съседите ни казаха, че не са виждали никой там от лятото“, разказа Хакон Хойдал – разследващ журналист от в-к „Верденс Ганг“.
Къщата му изглеждала необитаема, казва Хокан Хойдал, с неокосена трева.
Живее в къща на около 15 минути извън Осло, нормално предградие, не много луксозно, но не и бедно. Там живеят нормални, обикновени хора“, отбеляза журналистът.
Компанията, в която е работел Ринсън Хосе, също е позната в Норвегия и от среден мащаб. След разговор с работодателя му, Хокан Хойдал установява, че норвежецът е в неизвестност от вторник, когато е тръгнал в командировка.
„Разговаряхме и с работодателя му в Норвегия, той също беше изненадан да чуе, че този човек по някакъв начин е замесен в атаките. Той е докладвал всичко на норвежката полиция, за да започне разследване и да се установи истината“, подчерта Хойдал.
А приятели на Ринсън го описват като добър човек.
„Разговарях с негов приятел, който разказа, че в миналото си е пускал дълга косата, защото е искал да я дари на онкоболни хора – такъв човек е бил“, допълни Хойдал.
Не е известно защо един норвежец би избрал да регистрира фирма в България.
„Това е един от многото въпроси, на които търсим отговори – защо неговият подпис стои на този документ, наистина ли е негов този подпис, защо е избрал България?“, пита Хойдал.
В норвежкия вестник е взето редакционно решение да не споменават името на норвежеца и на компанията, за която работи.
„Не знаем към момента как точно е замесен в това – дали е невинен, дали е подмамен да участва, или пък е измамник, дали активно е замесен – това не знаем още. И се опитваме да не публикуваме идентичността на хората, когато не разполагаме с доказана информация“, подчерта Хойдал.
Освен в Норвегия по следите на Ринсън Хосе тръгват и индийски журналисти, тъй като той е с произход от Индия – част от етническата общност малаяли. Сайтът „Манорама“ – най-четеният от тази етническа група в Индия твърди, че е бил активен в Норвегия сред местната индийска общност, организирал е фестивали, имал е консултантска фирма.
Семейството му и съседите им в Индия са изненадани от намесата на името му в атаката с пейджърите и също го описват като добър човек.