Правителството на Киргизстан призова за спазване на културното богатство на страната след скандал с руска модна марка, която използва традиционни елементи от киргизката култура. Това стана във време, когато страната засилва националната си идентичност, свързана с историческите връзки с Русия, съобщи Франс прес.
Министерството на културата на Киргизстан изрази загриженост от нарастващия интерес към националните символи и мотиви, които представляват историческото и културно наследство на страната, без да споменава конкретно Русия.
В изявлението си министерството подчерта, че е неприемливо тези символи да бъдат унищожавани, фалшифицирани или променяни по начин, който нарушава техните историческа и културна ценност.
Властите не започнаха официално разследване, но подчертаха важността на „уважението към историческото и културното наследство на Киргизстан“.
Тази реакция е резултат от недоволството в социалните мрежи в Киргизстан, където свободата на изразяване все още е по-голяма в сравнение с много от авторитарните държави в Централна Азия, посочи АФП.
Мнозина изразиха недоволство от това, че руска марка патентова традиционни киргизки елементи, използвани в дрехи, продавани на високи цени, като марката „Яка“ беше критикувана за апроприация на културното наследство.
Чирдаците, известни килими от овча вълна, включени в списъка на нематериалното наследство на ЮНЕСКО, са от голямо значение за киргизката култура, датираща от времето на номадите.
Тези килими, някога използвани за украсяване на юртите и в момента на домовете, продължават да се считат за ценно фамилно наследство и се предават като подарък на сватби.
В отговор на критиките основателката на марката „Яка“ Анна Обиденова призова киргизите чрез „Инстаграм“ да „научат по-добре руски“. След това тя премахна поста си, изрази съжаление и подчерта, че „обича и уважава“ Киргизстан.
В Русия все още има симпатия към Киргизстан, бивша съветска република, където руският език остава официален заедно с киргизкия. Обаче събитията около инвазията в Украйна и по-строгото отношение към киргизките мигранти в Русия явно са променили отношението на част от населението, особено сред по-младите, към бившата държава-покровител, според АФП.