Президентът на Армения, Вахагън Хачатурян, обяви закон, който служи като правна основа за евентуалното присъединяване на страната към Европейския съюз. Това се случва в контекста на стремежа й да разшири международните контакти извън обичайните си връзки с Русия, информира Ройтерс.
Според арменските медии, Хачатурян е подписал законопроекта, одобрен от парламента през миналия месец. Премиерът Никол Пашинян, който управлява страната от 2018 година и промени курса ѝ към Запада, ясно посочва, че този закон не е стъпка към членство в ЕС, а представлява началото на интеграционна стратегия.
Той пояснява, че гражданите не трябва да очакват бързо членство в ЕС за бившата съветска държава и че вземането на подобно решение ще изисква потвърждение чрез референдум.
Законът е приет преди предстоящите парламентарни избори през следващата година, когато може да се проведе и консултация с населението относно конституционни промени, които се изискват от дългогодишния опонент на Армения – Азербайджан, като част от мирното споразумение за разрешаване на повече от четиридесетгодишния конфликт между двете държави.
През миналия месец Армения и Азербайджан обявиха, че са постигнали споразумение за мирен договор, който да сложи край на конфликта в Нагорни Карабах. Все пак, Баку отказа да подпише окончателното споразумение, преди промени да бъдат направени в конституцията на Ереван.
Въпреки близките взаимоотношения между Армения и ЕС, процесът на присъединяване ще бъде сложен. Тази малка планинска страна с население от 2,7 милиона няма споделена граница с ЕС, а основният й регионален противник – Азербайджан, е един от главните доставчици на газ за страните-членки на съюза.
Три други бивши съветски републики – Естония, Литва и Латвия, се присъединиха към ЕС през 2004 г. след дълъг и сложен процес на преговори, който включваше хармонизация на националното законодателство с европейските стандарти, посочват от Ройтерс.
Москва е изразявала открита позиция, че Армения трябва да напусне Евразийския икономически съюз – търговски блок, воден от Русия, за да може да се присъедини към ЕС. Икономиката на Армения остава тясно зависима от Русия, като тя е основният доставчик на енергия за страната.