Начало Водещи Вярно ли е, че БНБ спира да сече български монети

Вярно ли е, че БНБ спира да сече български монети

159
монета, БНБ

Многократно разпространявана във Фейсбук публикация твърди, че новата монета „Света Богородица – Златна ябълка“, която беше пусната скоро, ще бъде една от последните монети, които ще бъдат изработвани в България. Твърди се, че след това няма да се изработват повече монети с българска валута.

„Ако правителството остане до края на годината, те са решени да прекратят

съществуването на българския лев и монети

с българска валута повече няма да се изработват“, твърди се в публикацията, която не споменава ясно стремежа на страната за членство в еврозоната.

Докога ще се изработват монетите в България?

Монетите ще се изработват, докато страната използва лева, и ще спрат да се изработват, след като приемем еврото.

Както обясниха за БНР от пресцентъра на Българската народна банка, БНБ ще продължи да изработва и пуска в обращение български разменни и паметни монети с номинална стойност в левове или стотинки до въвеждането на еврото като законно платежно средство в Република България.

След приемане на еврото за официална парична единица в страната българските монети и банкноти ще престанат да бъдат законно платежно средство. Те ще бъдат изтеглени от наличнопаричното обращение, като

БНБ ще започне да изработва

и пуска в обращение евромонети с българска национална страна, допълват от БНБ. Кога ще се случи това, обаче, все още не е окончателно решено.

Кога България ще спре да използва лева?

България ще спре да използва лева, когато се присъедини към еврозоната и започне да използва единната европейска валута евро. Твърдението, че българският лев ще спре да съществува след края на годината, е обвързано с датата, на която България се стреми да приеме еврото – 1 януари 2025 г.

Тя е записана като официална целева дата в

Националния план за въвеждане на еврото,

актуализиран с Решение на Министерския съвет № 797 от 13.11.2023 г, поясняват за БНР от Министерството на финансите. Влизането на страната ни в еврозоната е дългогодишен приоритет, следван от всички български правителства, управлявали през последните 20 години, и настоящото правителство работи усилено за изпълнението на тази цел, подчертават още от министерството.

Всички държави членки на ЕС по принцип са задължени да въведат еврото, след като изпълнят критериите за това. Т.е. ангажиментът за бъдещото ни

влизане в еврозоната

на практика е поет с присъединяването ни към ЕС и е въпрос на време, както и на това България да отговоря на всички изисквания за единната валута.

Решение за влизане на страната ни в еврозоната трябва да бъде взето от Съвета на ЕС и такова все още няма. България засега не отговаря на всички критерии присъединяване към единната европейска валута. По-точно страната ни не отговаря на изискването за нивото на инфлация. Според критериите средният темп на инфлация трябва да не надвишава с повече от 1,5 процентни пункта средния темп на инфлация в трите държави членки с най-добри резултати в областта на ценовата стабилност.
Ангажиментът за влизането ни в еврозоната е поет с присъединяването ни към ЕС. След приемане на еврото за официална парична единица в страната българските монети ще спрат се секат и ще бъдат изтеглени от обращение.

Тогава БНБ ще започне да изработва и пуска пуска

в обращение евромонети

с българска национална страна. Като целева дата за влизане в еврозоната е посочен 1 януари 2025 г., но не е ясно дали това ще се случи тогава или по-късно. Причината е, че страната ни засега не отговаря на всички критерии. Твърдението, че монетата „Света Богородица – Златна ябълка“ ще бъде една от последните български монети, е ПОДВЕЖДАЩО. Тъй като все още няма ясна дата за приемането ни еврозоната и прекратяване на изработването на български монети.