Начало Новини Възможно ли е и Нидерландия да финансира по-големите разходи за отбрана чрез...

Възможно ли е и Нидерландия да финансира по-големите разходи за отбрана чрез намаляване на празничните дни?

44
Възможно ли е и Нидерландия да финансира по-големите разходи за отбрана чрез намаляване на празничните дни?

Френският премиер предложи намаляване на празнични дни с два, за да се свие големият бюджетен дефицит на страната. Освен това Франция се нуждае от много повече средства за отбрана, също като Нидерландия. Въпросът е дали такава мярка би донесла значителни ползи на Нидерландия, пита Александър Лиу в статия, публикувана от сайта „Ню“.

От всички страни се чуват критики към плана на френския премиер Франсоа Байру Франция да спести общо 44 милиарда евро, за да сведе бюджетния  си дефицит под европейските изисквания. За тази цел премиерът предлага няколко мерки, но премахването на два от празнични дни привлече най-много внимание. Докато Франция се опитва да овладее бюджетния си дефицит, тя същевременно трябва и да започне да харчи много повече за отбрана. Всички страни от НАТО увеличават разходите си, както бе договорено на неотдавнашната среща на върха в Хага.

Идеята да се премахне празничен ден, за да се компенсират по-високите разходи, не е нова. Дания извади от празничния календар през 2024 г. Store Bededag (Големият ден на молитвата), който съществуваше от 1686 г. Датчаните също трябваше да направят жертви за войната в Украйна, заяви премиерът Мете Фредериксен.

Може ли на нидерландците също да тсе наложи да правят такива жертви? 

„Винаги ми е било интересно, че хората мислят, че имат право да почиват на празниците“, казва адвокатът по трудово право Сузане Мейерс, която подпомага работодателите в трудни ситуации.

„Това, че празничен ден автоматично е почивен ден, не е заложено в закона“, казва Мейърс. Такива неща се уреждат в колективни трудови договори или трудови договори. „Всъщност фактът е, че всеки празничен ден, за който получавате почивка, е подарък“.

Френският премиер иска да премахне почивния ден на Велики понеделник. Мейърс разбира защо се предлага тази идея. „Работодателите няма да трябва да дават почивни дни“, което означава икономически растеж.

„Работодателите в Нидерландия няма да станат популярни с такава мярка“, смята Мейерс. В настоящия затегнат пазар на труда, в който персоналът е оскъден и работниците могат да поставят повече изисквания, подобно политическо предложение е малко вероятно да бъде отправено.

Често се казва, че Нидерландия има изключително малко празнични дни. „В сравнение с останалата част от Европа, Нидерландия няма много за какво да се оплаква“, казва директорът на научното бюро „Де Бурхт“ Саксия Бауманс, която проучва трудовия пазар. „В Нидерландия не е имало дискусии като тези във Франция. Има обаче дългогодишната дискусия за 5 май“, допълва Бауманс.

Въпросът дали Денят на освобождението на Нидерландия трябва да бъде ежегоден празник остава спорен. Някои са против, защото в този период вече има много почивни дни. По същата причина френският премиер иска да премахне Деня на освобождението на Франция, отбелязван на 8 май.

„Преди малко по-малко от сто години тук се водеше дискусия за 1 май, Деня на труда. Работническото движение, в което участваха и комунисти и  революционери, искаше ден, в който да се чества работникът. Това не беше непременно целта в калвинистка страна като Нидерландия. Денят на кралицата беше увъведен, за да се сложи край на тази дискусия“, казва ученият.

Ето защо в Нидерландия 1 май не е празничен ден за разлика от много други западноевропейски страни.

Какво мисли Бауманс за френския план? „Идеята е, че ако хората работят два дни повече без допълнително заплащане, ще има по-голяма производителност за същите пари. Надеждата е, че икономическият ефект ще бъде по-голям, защото през май вече има няколко почивни дни“.

„Освен това държавните разходи ще намалеят. На много работни места в публичния сектор, като например в болниците, все пак трябва да се работи по време на празниците. На такъв празник един служител всъщност струва двойно: плаща се за държавния служител, който е в почивка, и за заместника, който заема свободното място. Може би този заместник струва дори повече заради празничната надбавка. Чудя се дали такава мярка наистина носи толкова голяма полза в офис среда“, казва тя.

„По принцип един допълнителен работен ден наистина има ефект върху икономиката. Но много хора работят на празнични дни, така че това намалява ефекта“, казва главният икономист на банка Ай Ен Джи (ING) Берт Колайн. 

Колайн цитира проучване на Европейската централна банка (ЕЦБ) от 2004 г. Тъй като 2004 г. беше високосна година и някои празнични дни се паднаха в събота и неделя, годината имаше много работни дни., което е довело до растеж на икономиката. Според ЕЦБ един допълнителен работен ден е донесъл допълнителен растеж на БВП от около 0,1 на сто.

Според Колайн това звучи правдоподобно. „Мога да го потвърдя донякъде, защото през 2022 г. Обединеното кралство отпразнува 70-годишнината на кралица Елизабет. Това имаше приблизително същия ефект. Два по-малко празнични дни означаваха ръст на БВП с 0,2 на сто“.

„В Нидерландия очакваме икономически растеж от 1,6 процента и 0,2 процента повече не е огромна разлика“, казва Колайн. „Положението е малко по-различно в периоди, когато трябва да се харчат много повече средства за отбрана. Тук дискусията за тези разходи едва започва, но във Франция тя е по-ожесточена, защото бюджетният дефицит там вече е много проблематичен. Въпросът остава дали мярка като премахването на празничните дни наистина ще донесе голяма разлика“, отбелязва икономистът.