През последните месеци бяха направени значителни дипломатически усилия за прекратяване на военните действия в Украйна, които продължават вече повече от три години. Въпреки някои задкулисни разговори между САЩ и Русия, както и инициативи за мирни срещи, постигнатите резултати остават ограничени и конфликтът продължава да се задълбочава, възможностите за прекратяване на огъня стават все по-малко, а руските атаки над Украйна стават все по ожесточени и чести.
Днес германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че дипломатическите средства за слагане на край на войната в Украйна са изчерпани, и обеща да продължи да подкрепя битката на Киев срещу руската агресия.
Към средата на 2025 г. общата подкрепа на Германия за Украйна възлиза на около 48 милиарда евро, като от тях приблизително 15,6 милиарда евро са за военна помощ. Тази военна помощ включва модерни системи за противовъздушна отбрана като IRIS-T, артилерия, танкове Leopard 2, боеприпаси, самоходни гаубици, както и директни инвестиции в украинската отбранителна индустрия, включително съвместни предприятия за производство на далекобойни оръжейни системи и дронове на територията на Украйна.
Въпреки това, Германия наскоро отказа да достави на Украйна далекобойни крилати ракети Taurus, като аргументира решението си с опасения от ескалация и риск от пряко германско участие във войната.
Германия остава вторият по големина военен донор на Украйна след САЩ, като продължава да предоставя значителна помощ, включително финансиране на съвместни проекти за отбранително производство и обучение на украински военни.
Тази подкрепа е част от по-широкия контекст на западните санкции и военна помощ, насочени към ограничаване на руската агресия и укрепване на отбранителните способности на Украйна.
Мерц обеща, че Германия ще продължи да подкрепя Украйна „дори срещу съпротивата на политическата левица и руското приятелски настроено дясно в този парламент“. Той подчерта, че дипломатическите средства за прекратяване на войната в Украйна вече са изчерпани и че правителството му ще направи всичко възможно, за да предотврати разрушаването на свободния политически ред в Европа от „престъпен режим“, който открито поставя под въпрос правото на съществуване на цяла държава с военна сила.
Канцлерът оправда позицията си, като аргументира, че традиционните дипломатически канали вече не предлагат жизнеспособни решения.
По отношение на разходите за отбрана Мерц представи военните инвестиции на Германия като съществена европейска лидерска отговорност. „Поемаме лидерската отговорност, която Европа очаква от нас“, заяви той. Конституционната промяна, която позволява увеличаване на разходите за отбрана, не е само въпрос на Германия — без нея „НАТО вероятно щеше да се разпадне в 70-ата година от нашето членство“.
Изказването на канцлера идва в момент, когато Германия се готви да предостави значителна военна помощ през 2025 г. През юни министърът на отбраната Борис Писториус обяви планове Берлин да предостави 9 милиарда евро (около 10 милиарда долара) военна помощ за Украйна през следващата година, като част от средствата са предназначени специално за финансиране на производството на далекобойни оръжия.
Въпреки това в политиката на Германия по отношение на оръжията се появиха противоречия. Докато Писториус отхвърли всякакви настоящи планове за прехвърляне на далекобойни крилати ракети TAURUS на Украйна, канцлерът Мерц само месец по-рано бе описал възможността за такива доставки като реална.