Крайно негативната роля, която руския офицер, държавник и дипломат граф Николай Игнатиев има по отношение на българите, и в частност към обесването на Васил Левски, е известна и подробно описана от десетилетия. Вчера, в деня на годишнината от обесването на Апостола, кметът на столичния район „Средец“ Трайчо Трайков за пореден път предложи ул. „Граф Игнатиев“ в София да бъде преименувана.
„Не е приемливо, дори и по чисто фотогенични причини, централна улица в София да носи името на човек с нееднозначна, най-вероятно с изключително негативна роля за осъждането на Васил Левски на смърт – Граф Игнатиев“, пише Трайков във фейсбук.
„Ще има тиради в духа на „всичко друго ли свършихте“ и „това ли е най-важното“ (винаги е така). Та дори и, не изключвам, захласнати позовавания на „новия световен ред“, пише Трайков.
И допълва: „Разбира се, той не го е направил от лошотия (въпреки, че участието му в жестоките погроми срещу евреите в Русия може да ни накара да се съмняваме в това). Преди всичко той е действал изцяло в интерес на руската имперска политика, която е виждала в самостоятелното българско национално-освободително движение опасност за постигането на основната си цел – завладяване на Босфора и Дарданелите. Всичко друго е било, така да се каже, въпрос на сметки и драматургия.“
Любопитно е дали Столичният общински съвет ще приеме неговите аргументи и ще смени името на тази централна софийска улица, с това на човек, който е обичал и допринесъл с нещо за България, направил нещо за добруването. Разбира се, очакваме петата руска колона у нас да се активизира и да даде мощен отпор по този казус. Може единствено да се надяваме, да получим положителен резултат като този с бутането на паметника на Съветската армия.
Припомняме, че из цялата ни европейска столица София гъмжи от руски и съветски имена. Като се започне от болница „Пирогов“, булевард „Тотлебен“, булевард „Скобелев“, „Руски паметник“, улица „Алабин“, улица „ген. Гурко“, споменатата вече „Граф Игнатиев“, „Аксаков“, „Паренсов“, паметникът на Съветската армия, влязла в България след като ни е обявила война, бул. „Цар Освободител“, конната статуя на руския цар Александър II, Руската църква, паметникът на Пушкин, катедралата „Св Александър Невски“, улица „Московска“ и стигнем до бул. Дондуков“, на чийто адрес са най-високите институции у нас. Към този списък може да се добавят още много други.
Изборът на имена като Дондуков, граф Игнатиев и генерал Гурко е особено неуместен, защото тези личности не само, че нямат никакви заслуги към българския народ, а дори са били против неговите интереси.
Да не говорим, че монументи като Паметника на съветската армия в София и този на Альоша в Пловдив – символи на една окупационна армия, които няма никъде другаде в Европа.
Не е нормално в столицата на една европейска държава, да има толкова много обекти, кръстени на чужда идеология, чужди личности и отявлени врагове на страната. Това разкрива, че националното ни самочувствие е толкова ниско, че сме се превърнали в отявлени чуждопоклонници.