Търсят се възможностите за защитата и укрепването на десния бряг на река Дунав в района на Мартен. Това съобщи Георги Георгиев, експерт по „Връзки с обществеността“ в Областната администрация в Русе, която вече е обявила и съответната обществена поръчка. Тя включва извършването на инженерно-геоложко, хидрогеоложко и хидроложко проучване на мястото, както и изработването на инвестиционен проект. 491 000 лева без ДДС е прогнозната стойност на всички дейности, които ще обхванат периметъра от километър 481.8 до 484 на десния бряг на река Дунав в района на град Мартен. Финансовите средства са осигурени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, съгласно споразумение с Областната администрация, уточни Георгиев.
Той добави, че при огледите на мястото е установено, че от 11 февруари 2021 година до 11 април 2023 година ерозията е отнела ивица от брега с ширина до 5 м между речен километър 481.8 и 483 и до 15 м между 483-ия и 484-ия речен километър. Това води до изместване на бреговите откоси на северозапад към урбанизираната територия на Мартен и при високи водни стоежи на реката, водите достигат в непосредствена близост до жилищните сгради в западните покрайнини на града и създават опасност за населението.
Кметът на Мартен Димо Тонев коментира за БТА, че според данни на Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“ именно край населеното място е най-бързо ерозиращият бряг.
„Заради тези процеси за последните 60 години област Русе е дала почти 5000 декара на Румъния. Реката е вече на 10 – 20 декара от дворовете на хората“, каза Тонев.
На около 120 метра преди 484-ия километър на реката, в района на Индустриална зона „Тегра“, има изградена брегозащитна стена, която към момента е в добро състояние, уточни Георги Георгиев.
„Аз и екипът ми правим всичко възможно в най-кратки срокове да намерим решение и да спрем процеса“, коментира областният управител Драгомир Драганов. Целта на проектирането е да се защити територията в посочения участък, като се проектират необходимите брегозащитни съоръжения.
Георги Георгиев добави, че оферти за участие в обществената поръчка могат да се подават чрез Централизираната автоматизирана информационна система до 5 август включително. Срокът за изпълнение на проучвателните дейности е приблизително 1 година, а за проектирането – 2 месеца. Едва след това ще се има нова обществена поръчка за предстоящите строително-ремонтни дейности, като ще се търси и съответното финансиране за тях.