Днес в София ще се проведе втори протест, озаглавен „Училището не е църква“, който ще се състои на площад „Атанас Буров“ пред Министерството на образованието и науката (МОН).
Според информация от БТА, първият протест бе организиран преди седмица.
„Целта на протеста е да защити светския характер на българските училища – места, където всички деца следва да получават знания без натиск и разделение. Противодействаме на задължителното религиозно обучение, тъй като то сериозно нарушава принципа за разделение между религия и държава и ограничаване на свободата на мисълта и избора“, изтъкнаха протестиращите.
„Нашите искания остават същите от миналата седмица – подаден е иск за оставката на министър Красимир Вълчев и за премахване на предмета „Добродетели и религии“. Предложената нова програма „Добродетели и етика“ отново включва изучаване на добродетели чрез религиозни примери, което е проблематично за атеистични семейства и за хора, които не споделят тази ценностна система“, коментира организаторът Христо Георгиев.
Той подчерта, че протестът „Училището не е църква“ е инициатива на граждани, които искат да обсъждат свободно образователните проблеми. Христо сподели, че е на 19 години и работи за подобряване на образованието в България.
Георгиев добави, че получават подкрепа от Националната мрежа за децата.
Според БТА, религията няма да бъде задължителна, а в училищната система се предвижда термин за задължителен избирателен предмет. Това означава, че предметът ще бъде задължителен, но ще предлага възможност за избор. Учениците ще могат да избират между различни програми, а религията няма да бъде задължителна. Целта на този курс е да подобри възпитанието в българските училища, заяви министър Красимир Вълчев на пресконференция на 7 май.
Обещахме да публикуваме концепцията за алтернативната програма „Добродетели и етика“ до 8 май, която ще представи нашата визия за учебния предмет, предлаган за включване в задължителния план. Тази програма съставлява основа за обсъждане и планираме да работим и да усъвършенстваме самата визия. Публикуването на такъв документ е важно за провеждане на дебати, уточни министърът на образованието.
БТА припомня, че Светият синод на Българската православна църква – Българска патриаршия е изразил своята подкрепа за въвеждането на предмета „Добродетели и религия“ в редовната учебна програма. Те подкрепят шествието „Добродетели и религия в училище“, организирано от граждански сдружения, което ще започне на 17 май от 12:00 ч. пред патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“, се посочва в изявление на синода, публикувано на сайта на Българската патриаршия.