Начало Анализ Всички искат с ПП-ДБ. А те?

Всички искат с ПП-ДБ. А те?

119
Александър Детев

51-вият парламент започна работа, но все още не е ясно кой ще го оглави. Друго обаче стана кристално ясно – всички искат да си играят с „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), въпреки че никой не ги харесва.

Всички искат с ПП-ДБ. А те?

От „Възраждане“, които иначе са ги определяли като „доносници“ и „предатели“ (и това са само думите, които могат да бъдат цитирани преди 22:00 часа), зоват за общо мнозинство с тях срещу ГЕРБ и ДПС(-тата). От МЕЧ на Радостин Василев отправиха сходно предложение. Въпреки че самият Василев преди година и половина напусна ПП и ги обвини в „предателство“.

„Алиансът за права и свободи“ (АПС) вече декларира подкрепата си за коалиция, като подкрепи предложението им за председател на Народното събрание Андрей Цеков, както и декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски. Парадоксалната позиция, в която хората около Ахмед Доган се вкарват около собствения си Франкенщайн, е повече от ясна.

А Бойко Борисов си го каза в прав текст: иска правителство, издигнато от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, БСП и ИТН, макар че Кирил Петков и Асен Василев не му излизат от устата през цялата кампания, а представители на партията му директно ги обвиняват, че са съсипали държавата.

Изборът на Хобсън

Така лидерите и депутатите от ПП-ДБ се оказват в една неудобна ситуация, известна като Избора на Хобсън. Привидно те имат различни опции пред себе си, но всъщност която и да изберат, ще е все грешна и ще им нанесе щети.

От една страна, отказът на ГЕРБ-СДС да подкрепят декларацията за санитарен кордон около Пеевски повдига много сериозни съмнения дали изобщо някога партията на Борисов може да се дистанцира от „ДПС-Ново начало“ и влиянието на „феномена“. От друга – настояването на Борисов той да бъде премиер в едно общо правителство ще вкара в екзистенциална криза и без това разклатеното антикорупционно обединение.

Защото основанието за възникването на „Продължаваме промяната“ и връщането на партиите от „Демократична България“ на политическата сцена представлява всъщност едно и също обещание – да сложат край на модела „Борисов-Пеевски“. И докато част от избирателите им преглътнаха т.нар. „сглобка“, за да бъде опазена геополитическата ориентация на България, продуктът „Борба с модела „Борисов“ с Борисов начело“ е напълно непродаваем.

Анти-ГЕРБ и ДПС коалиция с „Възраждане“ и МЕЧ пък ще легитимира тези опасни политически играчи, които поставят под съмнение всички принципи, изповядвани от представителите на ПП-ДБ и техните избиратели – независимо дали тя залитне към „Орбанова“ или „БРИКС-ова“ България.

Кой е българският Томас Хобсън?

Така за втората по големина политическа партия остава възможността да се надява, че изведнъж нейните опоненти – политически, идеологически и всякакви – ще спрат да искат да си играят с нея и ще подхванат открита игра помежду си.

Но те явно не биха го направили, макар да го предпочитат, просто защото знаят, че подобен ход ще им нанесе щети. Изглежда сякаш тази ситуация е отдавна предначертана. Въпросът, на който от ПП-ДБ трябва да си отговорят, е: Кой я е измислил и оркестрирал? Или с други думи: Кой е българският Томас Хобсън?

Текстът е публикуван в Дойче веле. Заглавието е на редакцията на ДЕБАТИ.БГ.