Според информация от Федералната статистическа служба (Destatis), миналата година в Германия около 17 милиона души са живели сами, което представлява повече от един на всеки петима. Данните са публикувани от ДПА.
През последните 20 години се наблюдава значителен растеж на едночленните домакинства, като техният брой е увеличен с приблизително 22% от 2004 г. насам, когато 14 милиона (17,1%) хора са били сами. В момента, делът на тези домакинства достига 20,6% от общото население.
Най-висок процент на самостоятелно живеещите се регистрира сред възрастните. Над една трета (34%) от хората на 65 и над години живеят сами, а при тези на 85 и повече години, делът достига 56%. Тази тенденция засяга и по-младите, като 28% от хората на възраст между 25 и 34 години вече живеят сами, което е значително над средното ниво, според статистическите данни.
Общият процент за Германия е значително по-висок от средния за ЕС, който е 16,2%.
Данните показват, че жените са по-склонни да живеят сами (21%) в сравнение с мъжете (20%). Делът на самостоятелно живеещите в Германия е по-висок в сравнение с редица други страни от ЕС. Според германските статистики, средно 16,2% от населението на ЕС живее само.
По-висок процент на самостоятелно живеещите е отчетен само в Литва, Финландия, Дания, Естония и Швеция. Данните показват, че делът на хората, живеещи сами, е значително по-нисък в Словакия, Ирландия и Полша.
Статистическата служба подчертава, че самотното живеене често води до усещане за самота. Всеки четвърти, живеещ сам, редовно се чувства самотен. Освен това, хората, които живеят сами, са по-податливи на бедност. Според предварителните резултати от микропреброяването през 2024 г., 29% от едночленните домакинства са изложени на риск от бедност, което е почти два пъти по-висок процент в сравнение с общото население (15,5%).