Войната в Украйна, подкрепата за Република Молдова, сигурността в Черно море, отбранителните способности на НАТО и ЕС са само част от темите на годишната среща на румънската дипломация, която започна този следобед в Букурещ и ще продължи до петък. Събитието бе открито от външния министър на Румъния Луминица Одобеску, а пръв думата взе председателят на Сената (горната камара на румънския парламент) Николае Чука.
“Това е най-добрият момент на Румъния от гледна точка на сигурност и икономическо развитие. Изградихме себе си чрез правилните избори, които правим”, каза Чука. Той припомни, че страната отделя 2,5 процента от БВП за отбрана и подчерта, че Румъния има силна армия, която е добре оборудвана и е в състояние да защити страната, в сътрудничество с нейните съюзници. Председателят на Сената за подчерта отново стратегическото значение на Черно море и изрази надежда то да бъде място за мир и сигурност. Той засегна също така войната в Украйна и съобщи, че Румъния е приела един милион украинци и е помогнала за транспортирането на 400 млн. тона пшеница.
Обръщайки се към участниците в годишната среща, Николае Чука обяви подкрепата на Румъния за Република Молдова, подкрепа за разширяването на Западните Балкани и изрази надежда Румъния да стане член на Организация за икономическо сътрудничество и развитие през следващите две години.
“Това е толкова важно, колкото приемането ни в НАТО и ЕС и ще промени Румъния”, допълни Чука.
На свой ред дипломат номер едно на Румъния Луминица Одобеску изрази загриженост за задълбочаващата се хибридна война.
“Трябва да блокираме разширяването на руската агресия към други държави, което би засегнало всички ни”, обърна се Луминица към участниците във форума. Тя коментира, че Република Молдова е най-засегната от тази агресия и допълни, че мястото на страната е в Европейския съюз.
По време на речта си Луминица Одобеску изрази надежда процесът по пълното присъединяване на Румъния към Шенген да бъде завършен възможно най-скоро и каза, че всички дипломатически усилия са насочени в тази посока. Тя спомена и съвместните инициативи и партньорства с България и Гърция, в частност създаването на така наречения “военен Шенген” – коридор за военна мобилност.