България изразява голямо признание за усилията на молдовските власти да създадат благоприятни условия за запазване на националната, културната и езиковата идентичност на българската общност, каза вицепремиерът Атанас Зафиров при среща с посланика на Молдова в България Емил Жакота, съобщава пресслужбата на Министерския съвет. Според вицепремиера, очакваме всички права, с които разполага българската общност в Република Молдова, да бъдат запазени в контекста на предстоящата административна реформа, за да не бъдат засегнати правата на българите в Тараклия.
В хода на разговора бяха разгледани множество важни теми, касаещи развитието на двустранните отношения, интеграцията на Молдова в Европейския съюз, както и въпросите, свързани с българската общност в страната.
България и Молдова традиционно поддържат отлични отношения, основаващи се на дълбоки исторически, културни и езикови връзки, както и на споделени европейски ценности, отбеляза Зафиров. Той акцентира на напредъка на Молдова в стремежа й за членство в ЕС и изрази готовност България да сподели своя опит от процеса на предприсъединителни преговори, включително чрез експертно сътрудничество.
Вицепремиерът подчерта значителната подкрепа от страна на България за Молдова, предоставяйки политика, финансова и експертна помощ, посочва прессъобщението. През последните две години България е вложила над 2 милиона евро в проекти със социално-икономическо значение за местните общности в Молдова, съобщават от Министерския съвет.
Разговорът постави акцент и на образователното и културно сътрудничество. Обърнато е внимание на важността от преобразуването на Държавния университет „Григорий Цамблак“ в Тараклия в филиал на Русенския университет „Ангел Кънчев“, което юридически е завършено на 2 април 2025 г. и официално открито на 24 май т.г. в присъствието на министрите на външните работи на двете държави. „Очаквам филиалът да се утвърди като важна основа за устойчиво българско образователно и културно присъствие в региона.“, отбеляза Зафиров, цитиран в прессъобщението.
БТА напомня, че филиалът „Григорий Цамблак“ на Русенския университет „Ангел Кънчев“ беше официално открит на 24 май – деня на св. братя Кирил и Методий, отбелязвайки българската азбука, просвета и култура.
Червената лента беше прерязана от министрите на външните работи на България Георг Георгиев и на Молдова Михай Попшой, ректора на Русенския университет доц. д-р инж. Десислава Атанасова и почетния ректор акад. Христо Белоев. Преди церемонията, свещенослужители от църквата „Св. Георгий Победоносец“ отслужиха молебен за здраве, просвета и духовно извисяване.