Вицепрезидентът Илияна Йотова, заедно с кмета на Шумен, проф. Христо Христов, и директора на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“, д-р Росица Добрева, откриха изложба, носеща заглавие „Азбука и история“. Тази експозиция проследява еволюцията на глаголицата и кирилицата. Проявата е разположена в галерията на първия етаж на библиотеката и ще бъде достъпна за посещение до 17:00 ч. днес.
Изложбата е резултат на съвместни усилия между Държавния културен институт към Министерството на външните работи, Центъра за Славяно-византийски изследвания „Иван Дуйчев“ и Фондация „Елена и Иван Дуйчеви“. Инициатор на проекта е проф. дфн Вася Велинова, а в консултантския екип участват чл. кор. Аксиния Джурова и проф. д-р Казимир Попконстантинов.
На събитието присъстваха генералният директор на БТА Кирил Вълчев, заместник-кметовете на Шумен, местни съветници, представители на интелектуалната среда и граждани на града.
„Тук живеете на свята земя. Тази земя е дом на Преславската книжовна школа, която постави основите на новата славянска цивилизация. Манастирите, книгите и преписите са символи на духовната сила, която доказва прехода от езичеството към новата вяра. Тук има особена магия и атмосфера на Златния век, в която ние, наследниците, живеем. Кирилицата е една от трите официални азбуки в Европа, което е наша гордост и идентичност. Пожелавам успех на изложбата. Без буквите и вярата, без азбуките и книгите, днешна България вероятно нямаше да съществува. На добър час!“, сподели Илияна Йотова по време на откриването.
Кметът проф. Христов изрази признателност към вицепрезидента за възможността жителите на Шумен да посетят изложбата. „Днешният ден е празник за нас, хората от Шумен. Благодарим на госпожа Йотова, че ни предостави възможност да се запознаем с изложбата, която подчертава важността на Първото и Второто българско царство за създаването и съхранението на кирилицата и глаголицата. Няма как да не се гордеем с нашето наследство и позицията, която заемаме в него. Благодаря на вицепрезидента за този уникален опит“, заяви той.
Изложбата включва 24 информационни панела, които показват различните етапи в развитието на двете славянски азбуки – глаголицата и кирилицата, техните промени като писмени системи и значението им в културната история на славянските народи, добави д-р Добрева.
Изложбата „Азбука и история“ е на visit в Шумен, в контекста на инициативата на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, посветена на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност. „От Плиска започва нова цивилизация – славянската, която определя бъдещето на България и на цялото славянство,“ подчерта вицепрезидентът Илияна Йотова вчера в Плиска.
Изложбата „Азбука и история“ бе представена в началото на април в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и стартира честванията по повод 1170 години от появата на глаголицата.