Начало Водещи Високи технологии с ниска готовност: Британските F-35 в капана на модернизацията

Високи технологии с ниска готовност: Британските F-35 в капана на модернизацията

64
Изтребител F-35C Lightning II
Изтребител F-35C Lightning II

Производствени закъснения, инфраструктурни пропуски и недостиг на персонал са причина за подкопаване на бойните способности в британската бойна авиация. Констатациите бяха направени в доклад на National Audit Office (NAO) – Националната одитна служба на Великобритания.

Според доклада британският флот от скоростни стелт изтребители F-35, струващ няколко милиарда паунда, може да изпълнява всички необходими мисии само в една трета от случаите, поради липса на инженери, резервни части и неочаквано висока корозия в морето.

Към юни 2025 година Великобритания разполага 37 брой от модерните изтребители F-35 изтребители, като и планира да ги използва до 2069 г.

Общите разходи за целия жизнен цикъл на програмата за придобиване на F-35 се оценяват на около £71 милиарда, включително за оборудване, поддръжка, персонал, гориво и инфраструктура.

F-35 предлага значително подобрена способност за оцеляване и изпълнение на мисии в сравнение с предишни британски самолети, благодарение на стелт технология, сензорна интеграция и способности за водене на електронна война.

В доклада на NAO се коментира зависимостта на военното министерство от програмата, която се управлява офиса на обединеното командване в САЩ. Програмата е под риск и заради необходимостта от осигуряване на пилоти, подходяща инфраструктура и оръжия от британска страна.

Въпреки всичко британското правителството планира да закупи допълнително моделите F-35A и F-35B, включително и самолети с ядрен капацитет, които да бъдат част от ядрената мисия НАТО.

Изтребителят F-35, използван от Кралските военновъздушни сили, е „значително по-добър“ от всички предишни самолети на Обединеното кралство, но докладът на Националната одитна служба отбеляза, че е налице „разочароваща възвръщаемост“ от похарчените досега 11 милиарда паунда.

Изчисленията показват, че плановете за разширяване на флота ще струват повече от три пъти от първоначалните прогнози на Министерството на отбраната.

Говорител на министерството заяви, че програмата е в рамките на „одобрения бюджет“ и че до края на годината ще има две пълни ескадрили F-35, готови за разполагане.

F-35, произведени от американската компания Lockheed Martin, са технологично превъзхождащи всички предишни британски изтребители и се очаква да останат в експлоатация до 2069 година.

Докладът акцентира и върху проблема със забавяне в усвояването на ново въоръжение – изтребителите не разполагат с пълния набор от ракети за дистанционно поразяване на цели, а разчитат основно на бомби, което увеличава риска при изпълнение на мисии, тъй като самолетите трябва да летят над целта и да се излагат на противовъздушна отбрана.

Интеграцията на ракетата клас „въздух-въздух“ MBDA Meteor, която е с голям обсег и осигурява възможност за дистанционно поразяване на цели, е планирана да бъде завършена едва в началото на 2030-те години.

Американската авиостроителна компания Lockheed Martin е основният производител на бойните самолети, но производственият процес е изключително сложен и обвързан с множество технологични, логистични и програмни предизвикателства, които водят до забавяния и увеличаване на разходите.

F-35 е изключително сложен самолет с интегрирани стелт технологии, усъвършенствани сензори и електронни системи, което затруднява производството и налага продължителни тестове и корекции.

Самолетът трябва да отговаря на изискванията на различни военни служби (ВВС, Военноморски флот, Морска пехота) и страни партньори, което усложнява стандартизацията и производствения процес.

Lockheed Martin работи по мащабни модернизации и нови версии на F-35 (например Block 4), което отнема време и ресурси и влияе върху ритъма на производство на настоящите серии.