Начало Водещи Вашингтон и Богота влязоха в пряк сблъсък по темата с митата и...

Вашингтон и Богота влязоха в пряк сблъсък по темата с митата и мигрантите

34
САЩ прехвърлиха 11 йеменски затворници от Гуантанамо в Оман, 15 души остават в американската база в Куба

САЩ и Колумбия влязоха в двудневен сблъсък по темата с мигрантите и митата, след като Вашингтон проведе първата акция по депортиране на граждани на южноамериканската държава след встъпването на Доналд Тръмп за втори президентски мандат.

В крайна сметка спорът беше решен в полза на САЩ, които наложиха политиката се по връщане на нелегални мигранти. Печеливши обаче се оказаха и колумбийските власти, които засега „отървават“ въвеждането на високи мита за стоки, внасяни в САЩ.

Днес стана ясно, че САЩ няма да налагат санкции и мита на Колумбия,

след като южноамериканската страна се съгласи да приеме депортирани мигранти от САЩ, заяви в изявление говорителката на Белия дом Карълайн Левит, цитирана от Ройтерс и Асошиейтед прес.

Левит подчерта, че „правителството на Колумбия се е съгласило с всички условия на президента Доналд Тръмп, включително с неограниченото приемане на всички нелегални чужденци от Колумбия, върнати от САЩ, включително с американски военни самолети, без ограничения или забавяне“.

Тя добави, че указите, с които щяха да бъдат въведени 25% мита върху всички входящи колумбийски стоки, а след това да бъдат увеличени до 50% след една седмица, ще бъдат „държани в резерв и няма да бъдат подписани“.

Но Тръмп ще запази визовите ограничения за колумбийските служители

и засилените митнически проверки на стоките от страната, „докато не се върне успешно първият самолет с депортирани колумбийски граждани не бъде успешно върнат“.

Засега няма реакция от колумбийското правителство.

САЩ и Колумбия отдавна са близки партньори в борбата с наркотиците. Вчера обаче те се сблъскаха заради депортирането на мигранти и наложиха мита върху стоките си в демонстрация на това с какво могат да се сблъскат страните, ако се намесят в мерките на администрацията на Тръмп срещу незаконната имиграция, отбелязва АП.

В поредица от публикации в социалните медии президентите Доналд Тръмп и Густаво Петро защитиха възгледите си за миграцията.

Петро обвини Тръмп, че не се отнася с достойнство към имигрантите по време на депортацията, и обяви ответно увеличение на колумбийските мита върху американските стоки с 25%.

По-рано САЩ съобщиха, че са спрели обработването на документи за визи в посолството си в Богота.

Сблъсъкът между Вашингтон и Богота възроди опасенията за търговската политика на Тръмп и доведе и до поевтиняване на мексиканското песо, отбелязва Ройтерс.

Валутата, която е една от най-ликвидните в световен мащаб, се търгуваше на ниво 20,4630 песо за долар, което представляваше спад от 1% спрямо референтната цена на Лондонската борсова група в петък.

В същото време Министерството на външните работи на Бразилия съобщи, че възнамерява да поиска обяснения от правителството на САЩ за „унизителното отношение“ към бразилци по време на полет за депортация.

Миналия петък депортирани от САЩ бразилци пристигнаха в Бразилия

с белезници на ръцете. При пристигането си някои от пътниците също така съобщили за лошо отношение по време на полета, посочват местни медии.

Самолетът, на борда на който са били 88 бразилски пътници, 16 американски агенти по сигурността и осем членове на екипажа, първоначално е трябвало да пристигне в Бело Оризонте в югоизточния щат Минас Жераис.

Според бразилското Министерство на правосъдието обаче той е направил непланирано спиране в Манаус, столицата на Амазонас, поради технически проблеми.

Там бразилските власти наредиха да бъдат свалени белезниците на пътниците, а президентът Луиз Инасио Лула да Силва нареди самолет на бразилските военновъздушни сили да поеме останалата част от пътуването, се казва в изявление на правителството.

По данни на федералната полиция на Бразилия полетът е вторият за тази година от САЩ за депортиране на мигранти без документи и първият след встъпването в длъжност на американския президент Доналд Тръмп.

Служители на министерството на вътрешната сигурност на САЩ, както и на Имиграционната и митническа служба на САЩ, към момента не са отговорили на запитвания за коментар, отбелязва Ройтерс.