Васил Терзиев ще присегне като кмет на София в 10 часа, заедно с кметовете на райони и кметства.
Той бе обявен за такъв от Общинската избирателна комисия – Столична община, след като спечели изборите с 48,17% срещу 46,92% на конкурентката му Ваня Григорова.
Днес ще се проведе и първото заседание на новия Общински съвет на столицата. Присъствателят ще положат и избраните съветници.
Веднага след първия тур на местните избори в края на октомври Столичната общинска избирателна комисия обяви избраните 61 членове на СОС. В състава на съвета този път не влиза нито един избран независим кандидат.
Новоизбраният кмет Васил Терзиев вече обяви, че кандидатурата на ПП-ДБ и „Спаси София“ за председател ще бъде на Борис Бонев.
Кой е Васил Терзиев?
Васил Терзиев е роден на 9 юни 1978 г. в София. Учи в Първа английска езикова гимназия, а след това в Американския университет в България (АУБ) в Благоевград.
Първия му бизнес е интернет телефонен оператор. Начинанието няма финансов успех, но е повратна точка за Терзиев, който избира кариера в сферата на технологиите. Той се присъединява към SwiftPro, базирана в Обединеното кралство компания, където поема ролята „ръководител проекти“, а по-късно става един от основателите на известната академия Telerik Academy.
Васил Терзиев започва да инвестира в български стартъпи и фондове за рисков капитал, виждайки липсата на финансиране и познания как се изграждат компании,. Между 2012 и 2017 той е най-активният ангелски инвеститор (инвеститор в ранен етап на развитие на технологични компании) в българската предприемаческа общност и е подкрепил над 60 компании.
Терзиев е женен, има и две деца.
Проблемите на столицата
Васил Терзиев ще поеме поста от Йорданка Фандъкова, която е кмет на София от 2009-а година и е най-дълго управлявалия кмет на града. По време на нейното управление в София не успя да се реши нито един системен проблем. Дългогодишният проблем с местата в детските градини все още не е решен и за повечето деца места няма. Въпреки уж големите инфраструктурни проекти, задръстванията са се превърнали в част от живота на софиянци. Да не споменаваме качеството на въздуха и презастрояването.
Управлението на Фандъкова се асоциира с термина „ремонт на ремонта“, заради множеството некачествени ремонтни дейности, извършвани от едни и същи фирми, близки до властта.
Знакови станаха проблемите на София с Топлофикация, която се оказа задлъжняла с над 330 милиона лева. Столичния общински съвет не успя да вземе адекватно решение за дружеството години наред, а накрая държавата, чрез КЕВР бе принудена да се намеси.
Друг скандал избухна и с Центъра за градска мобилност, където директорите на общинските транспортни предприятия са сключвали неизгодни договори с неслучайни фирми, които ощетяват бюджета на общината с милиони левове всяка година, докато в същото време си разделяли по 1 млн. лв. за заплати годишно.
В същото време финансовото състояние на публичния транспорт в столицата остава тежко. Милиарди левове са инвестирани в метро и градски транспорт, но резултатът не е налице