Начало Водещи Васил Данов само за ДЕБАТИ: Путин ще опита да извоюва сериозни отстъпки...

Васил Данов само за ДЕБАТИ: Путин ще опита да извоюва сериозни отстъпки от САЩ

14
Васил Данов
Стопкадър, ON AIR

На срещата в Аляска с Доналд Тръмп руският президент Владимир Путин ще опита да извлече сериозни отстъпки. Това каза в интервю за ДЕБАТИ офицерът от запаса кап. I ранг Васил Данов, член на Атлантическия съвет на България.

Според него Путин ще опита да обърне разговора в своя полза. „И с лековерието и уважението, което Доналд Тръмп постоянно демонстрира към него, да извоюва сериозни отстъпки от САЩ. И те не са само териториални. Тръмп неколкократно заяви, че трябвало да се заменят територии, сякаш равен брой и от руска страна, и от Украйна са превзети и от двете воюващи въоръжени сили. Каквото и да има да се разменя между Русия и Украйна с посредничеството на Щатите, това са само украински територии“, обясни Данов.

По думите му другите искания на руската страна са свързани с отстъпление на украинските войски от всички области на Украйна, в които са стъпили руските ботуши, без да са превзети изцяло.

„Второ, евентуално спиране на военните действия, с прекратяване на помощта на помощта от САЩ и от европейските държави за Украйна. Това предизвестява и предвкусва военна победа, което е основната цел на Путин“, допълни той.

Васил Данов изрази мнение, че украинският президент Володимир Зеленски няма как да бъде допуснат на тези разговори.

„Първо, Путин няма да се съгласи, защото не е готов. Руската страна не е готова за сериозни преговори с Украйна и лидерът на държавата агресор се срамува да се изправи срещу жертвата си, защото няма сериозни политически, исторически и всякакви други аргументи защо са убити до момента толкова мирни украинци, защо продължават нощните бомбардировки срещу мирни градове. След три години и половина скромните успехи на руската армия не могат да бъдат защитени в международен план като някакво епохално постижение на така наречената, както те все още я наричат, „специална военна операция“, обясни той.

Данов е на мнение, че и американският президент няма подготовката да води такива разговори. „[Тръмп] няма нито политическа, нито историческа култура да посредничи в един толкова остър, продължителен и трудно разрешим конфликт, защото самият той е доста необразован и неук човек. До момента Тръмп се държи като капризен и неук монарх, който тепърва прохожда в световната политика. Изрече например една нелепост, че Русия е превзела океанското крайбрежие на Украйна, а преди два-три месеца каза, че САЩ дължат благодарност на Русия и Съветския съюз, затова, че са помогнали на Америка да победи във Втората световна война. А то е точно обратното – с програмата Lend-Lease“, допълни Васил Данов.

Според него на тази среща няма да има сериозен пробив за прекратяване на бойните действия и постигане на мир.

Цялото интервю с Васил Данов четете утре.