Начало Водещи Василев: Няма заложени „бомби“, дефицитите и разходите се правят година за година

Василев: Няма заложени „бомби“, дефицитите и разходите се правят година за година

49
Няма заложени "бомби", дефицитите и разходите се правят година за година, коментира Асен Василев

Ако България не влезе в еврозоната на 1 януари 2026 г., Асен Василев няма да поеме политическата отговорност за това. Причината е, че последният критерий – инфлацията, е изпълнен през декември. Той бе категоричен, че няма причина дефицитът в бюджета да мине минимума от 3%.

Това каза в „Тази сутрин“ съпредседателят на ПП-ДБ и бивш министър на финансите Асен Василев.

Той заяви, че „няма заложени бомби“ в бюджета за 2025 г. за неговите наследници.

Според Асен Василев, съпредседател на „Продължаваме Промяната“ и бивш финансов министър, в интервю за бТВ, не съществуват „бомби“, а дефицитите и разходите се планират на годишна база. Той коментира изказванията на управляващите относно финансовото положение, докато е заемал поста министър.

Василев обясни, че проектобюджетите, представяни в последните години, неизменно са имали дефицит над 3%. С екипа си сме успявали да постигнем дефицит под 3%, за да изпълним критериите за еврозоната. Това не е нещо сложно, не става дума за „бомби“, подчерта той.

Той допълни, че през 2021 г. заложеният дефицит е бил 4,4%, а реалният е достигнал 3%. През 2022 г. е предложен бюджет с дефицит 5,1%, но действителният е бил 2,9%. През 2023 г. е бил предвиден дефицит от 6,4%, а в действителност е реализиран 2%. За 2024 г. е предвиден дефицит от 3%, който също така е бил постигнат, сподели Василев.

„Дефицитът и разходите се правят година за година“, уточни Василев, цитирайки данни за дефицитите и проектодефицитите през последните четири години.

„През всички тези години виждаме, че проектобюджетите, които са предлагани – било то от служебен кабинет, било то от последния кабинет на ГЕРБ – винаги са били с по-висок дефицит от 3-те процента“, обобщи Асен Василев.

„Това, което сме успявали да направим с моя екип, е да се реализира дефицит под 3-те процента, за да може да се изпълни критерия на еврозоната, като при това за първи път да има средства за ключови системи в държавата“, каза още бившият финансов министър.

По думите му има приходна част, която расте по-бързо, отколкото расте икономиката и инфлацията – и то значително.

„Всеки януари последните 4 години имаше излишъци в бюджета, т.е. сметките, които показват, че сега излизаме на дефицит, са грешни, няма причина за това“, посочи Василев.

По думите ум финансовото министерство трябва да даде много ясно обяснение защо според него ще излезем на дефицит.

„Ако не поискахме конвергентен доклад за влизане в еврозоната, това ще е изключително пагубно за българския бизнес и българските граждани“, предупреди бившият финансов министър.