Българската агенция за инвестиции (БАИ) към Министерството на иновациите и растежа (МИР) отличи победителите в 19-ото издание на конкурса „Инвеститор на годината 2024“. Официалната церемония по награждаването се проведе на територията на „София Тех Парк“, в зала „Джон Атанасов“. БТА е медиен партньор на събитието.
Носител на титлата „Инвеститор на годината 2024“ стана дружеството „Биовет“, производител на ветеринарни продукти за индустриалното животновъдство. Отличието връчи лично премиерът Росен Желязков. Връчвайки голямата награда в конкурса, той благодари на всички инвеститори, които са се доверили да развиват дейност в България. Премиерът Желязков изброи и приоритетите на оглавявания от него кабинет в стопанската политика: демократичен и правов ред, пазарна икономика с ниска регулаторна тежест и намеса на държавата и администрацията, върховенство на закона, предсказуемост, предвидимост и свобода за правене на бизнес в страната. Той увери, че България ще продължи по своя път на европейско и демократично развитие.
Наградата в категория „Инвестиция с висок принос за развитие в региона“ получи „АК Електрик“, Радомир. Дружеството е част от глобалната шведска „АК Груп“ (AQ Group AB).
Плакет в категорията „Инвестиция с висок принос за развитие в региона“ взе и „ЗиЕс Юръп“ ЕООД. Китайската компания е част от холдинга „Шанхай Юнисон Алуминиеви Продукти“ ООД и ще инвестира близо 19 млн. лв. в изграждането на високотехнологичен завод за производство на алуминиеви авточасти в Тракия икономическа зона край Пловдив. Проектът е първата китайска индустриална инвестиция в България и ще създаде над 100 нови работни места. Представителите на „ЗиЕс Юръп“ обявиха и нова инвестиция в страната за 35 млн. лева, чието изпълнение предстои да започне през 2025 година. Те изразиха надежда, че все повече китайски компании ще изберат България за място, на което да произвеждат в ЕС.
В следващата категория „Инвестиция с нисък въглероден отпечатък“ отличието беше връчено на представителите на „Интегрейтид Микро Електроникс“. Това е световен лидер в производството на електроника, ангажиран с устойчивото развитие и намаляването на въглеродните емисии. Компанията разполага с 21 производствени звена по цял свят, включително в България, в гр. Ботевград, където осигурява професионално развитие на над 2000 души.
Няколко плакета бяха връчени и в категорията „Устойчив бизнес“. Първия получи фирма „Фесто“, най-големият развоен център на „Фесто“ извън Германия и глобален център за прототипи и инструменти. Бъдещето на „Фесто България“ е свързано с електрониката, електрическите задвижвания и чистото производство, стана известно на церемонията. Наградата връчи зам.-министърът на иновациите и растежа Георги Ангелов.
Следващата награда в тази категория беше присъдена на „Фикосота Фууд“. Дружеството инвестира 80 млн. лв. в новия завод Алто, посветен на „Брускети Марети“ – снакс, продаван в 80 държави. Съоръжението от 15 000 кв. м ще увеличи производствения капацитет двукратно до 414 млн. пакета годишно и ще разкрие 150 нови работни места. Наградата връчи Тодор Чобанов, зам.-министър на културата.
Третата награда в категорията отиде при „Булфарма“, компания, която има 28-годишна история. Тя започва дейността си с разпространение на лекарства на едро на българския и международен пазар. От 2000 г. инвестира в областта на здравеопазването. Има вложения в 6 медицински комплекса на територията на България. Най-големият от тях е „Софиямед“. Изпълнените проекти през 2024 г. са на обща стойност 200 млн. лева, сред които са и вложенията във фотоволтаичен парк в Пазарджик.
Победител в категория „Иновативен продукт“ е дружество „Сименсо“. Това е първата иновативна компания в България, специализирана в управление на стреса, бърнаута и менталното здраве. Създадена е от Силвия Куманова и обединява 30-годишен научен опит и съвременни иновативни технологии.
Наградата в категория „Успешен стартъп“ беше връчена на представителите на „Епикс Ей Ай“ (Epix.Ai). Компанията съчетава епигенетика и изкуствен интелект, за да измерва биологичната възраст на хората и риска от болести, свързани със стареенето.
Мила Ненова, изпълнителен директор на БАИ, връчи почетен плакет в категория „Индустриална зона сертифицирана за приоритетен инвестиционен проект“. Отличието получиха от „Индустриална зона Загоре“.
Тази година победителят в категория „Община в България с най-много инвестиции за 2024 г.“ получи статуетка „Златен бик“ – символ на конкурса, а не плакет, каквато беше практиката до миналата година. Статуетката получи Община Стара Загора. Кметът Живко Тодоров заяви, че заедно с държавата от Община Стара Загора искат да превърнат бившето летище в града в голяма индустриална зона.
За личен пример Пламен Панчев, основател на „Тракия икономическа зона“, също беше награден със статуетка „Златен бик“. Тя му беше връчена от министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за личен принос, признание за отдаденост, визионерство и значим принос към икономическото развитие, съгласно мотивите на журито.
Следващата награда беше в категория „Инвестиция в човешки капитал“ и тя бе връчена на „Дормакаба бизнес сървисис България“.
„Алкомет“ оглавиха категорията „Инвестиция в разширяване на бизнеса“.
А „Смарт Солар технолоджи“ беше компанията, отличена със „Златен бик“ в категория „Инвестиция на зелено“.
„Ендуросат“ стана победител в категория „Инвестиция в иновативен бизнес“. Приза връчи вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев. В речта си той призова България да прекъсне курса на „стопански нихилизъм“, който по думите му се състои в мотото, че в България не се произвежда нищо. Този нихилизъм, смята вицепремиерът, трябва да се замени със стопански патриотизъм, където централна тема в българското общество следва да бъде какви производства има в страната и каква е тяхната добавена стойност.
Райчо Райчев, основател на „Ендуросат“, съобщи, че инвестициите на компанията през 2025 година ще бъдат три или четири пъти повече спрямо миналогодишните вложения. Развитието на компанията включва и назначаването на нови 150 души персонал – развойни инженери, които да създават продукти в България. През идните месеци предстои и стартиране на третото поколение сателити. Райчо Райчев обяви, че „Ендуросат“ има 60 сателита, изкарани в орбита.
Официални гости на наградите „Инвеститор на годината“ тази вечер бяха премиерът Росен Желязков; Томислав Дончев, вицепремиер и министър на иновациите и растежа; Атанас Зафиров, вицепремиер; Петър Дилов, министър на икономиката и индустрията; Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството; Силви Кирилов, министър на здравеопазването; Георги Тахов, министър на земеделието и храните; Георги Ангелов, заместник-министър на иновациите и растежа; Мартин Дановски, заместник-министър на иновациите и растежа; Виктор Атанасов, заместник-министър на околната среда и водите; Тодор Чобанов, заместник-министър на културата; Димитър Недялков, заместник-министър на транспорта и съобщенията; Наталия Ефремова, заместник-министър на труда и социалната политика; Деница Сачева, председател на парламентарната Комисия по труда и социалната политика и др.