На 23-ти юли България отново е подала второ искане за плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на стойност 653 милиона евро. Искането обхваща 59 изпълнени етапа, от които 20 са свързани със законодателни изменения. За тяхното реализиране са направени изменения в 15 закона, а три нови закона са приети, съобщават от Министерството на финансите.
„Това искане е с най-голям брой законодателни мерки, с които се реализираха основни реформи, сред които либерализация на електрическия пазар, насърчаване на производства на електрическа енергия от възобновяеми източници, уредба за подаване на сигнали за нарушения, създаване на Комисия за борба с корупцията, подобряване на производствата по несъстоятелност, въвеждане на несъстоятелност на физически лица, както и ограничаване на процедурите за обществени поръчки без обявление или с единствена оферта“, допълват от МФ.
Институцията уточнява, че второто искане включва мерки за подкрепа на малки и средни предприятия с цел технологична модернизация, инициативи в сферата на ИКТ и киберсигурността, национална схема за подпомагане на енергийно-ефективно обновление на жилищни и нежилищни сгради, мерки за подпомагане на енергийно ефективни улични осветления и енергийни решения от възобновяеми източници за домакинствата и др.
Второто искане се подава отново след оттеглянето му на 17 април 2025 г. поради неизпълнени мерки и заплаха от загуба на средства. След усилия от страна на правителството, бяха предприети действия за завършване на незавършените мерки, както и за оптимизирането им с цел осигуряване на ефективност в изпълнението. Европейската комисия ще оцени искането за плащане в рамките на два месеца.