Начало Водещи България е в челото на най-сигурните държави в света

България е в челото на най-сигурните държави в света

59
България е в челото на най-сигурните държави в света

България се нарежда сред най-сигурните държави в световен план, а сред държавите в Източна Европа заема първото място като най-безопасна държава.

Данните са от ежегодния Глобален индекс на мира (Global Peace Index), който оценява нивото на мир и сигурност в 163 държави.

България заема 29 място в света сред най-безопасните и най-мирни страни, което показва, че България е сред по-безопасните държави в света, като изпреварва редица съседни страни като Гърция (45-о място), Северна Македония (51-о) и Сърбия (64-о).

Критериите, по които се прави оценката, се свързани с нивото на обществена безопасност и ниска престъпност, които в случая у нас са на едни от най-ниските равнища.

За съставяне на класацията се взима предвид и отсъствието на въоръжени конфликта, както и относително ниската степен на милитаризация.

Global
Peace
Index 2025

Въпреки това се отчита, че има фактори като политическа нестабилност и напрежение в отношенията със съседни държави, които оказват влияние и са довели до леко влошаване на позицията спрямо предходни години.

„България е най-мирната държава в региона (на Балканите, бел. ред.). Въпреки че резултатът остава почти непроменен, има промени в някои важни индикатори, като например насилие по време на протести, влошаване на показателите по отношение на разходите за отбрана. В същото време показателите за възприятието на престъпността и опасността от ядрени и военни конфликти се понижават“, се посочва в доклада по отношение на страната.

В него са отбелязани и изборите от октомври миналата година, в които се появиха безпрецедентни по количество сигнали за злоупотреби, а Конституционният съд частично касира вота, като след това в парламента влезе „Величие“. По отношение на насилието по време на протести в доклада се посочва погромът на партия „Възраждане“, който беше нанесен на сградата на Европейската комисия в столицата.

Най-мирните държави в класацията са Исландия, Ирландия, Нова Зеландия, Австрия и Швейцария, докато на дъното са страни като Афганистан, Йемен, Сирия, Русия и Украйна.

Русия е класирана като най-малко мирната страна в света през 2025 г., което е първият път, когато заема тази позиция. Това се дължи на активните ѝ военни конфликти, включително войната в Украйна, високите нива на милитаризация и участието ѝ в международни конфликти извън собствените ѝ граници.

Русия е сред страните с най-високи показатели за военни разходи и конфликти, което силно влошава нейния мирен рейтинг. Тя заема последно място в индекса.

САЩ продължават да са сред държавите с висока милитаризация и значително участие в международни конфликти, което също влияе негативно на техния индекс на мир. Рейтингът на страната се влошава поради геополитическото напрежение и военните ангажименти по света.

Според доклада „Global Peace Index 2025“ положението на САЩ се характеризира с много ниска оценка по мир и сигурност, като страната е класирана на 128-мо място от 163 държави.

Това е значително по-ниско от повечето западни държави и дори зад страни като Южна Африка, Кения и Зимбабве. Основните причини за ниския рейтинг на САЩ са високите нива на насилие и убийства, като смъртните случаи от огнестрелни рани са около шест пъти по-високи от средното за Западна Европа.

Друг критерий са масовите стрелби и отражението им върху вътрешната несигурност. За позицията на САЩ е взето предвид и политическата поляризация и нестабилност, които допринасят за социални напрежения и затрудняват ефективното управление.

Докладът отбелязва, че глобалният мир е на най-ниското си ниво от 2007 г. насам, а САЩ са сред страните с най-сериозни предизвикателства по отношение на вътрешна сигурност и мир.

Китай също има по-нисък мирен рейтинг, обусловен от нарастващата милитаризация и регионални конфликти, но не толкова драстично, колкото Русия и САЩ

Китай се характеризира с нарастваща милитаризация и засилено международно влияние, което също води до по-нисък мирен рейтинг в сравнение с по-спокойни държави. Китай участва в регионални конфликти и има значителни военни разходи, което се отразява на позицията му в индекса.