Начало Водещи БСП пожертва Киселова, гласове от партията поискаха напускане на правителството

БСП пожертва Киселова, гласове от партията поискаха напускане на правителството

49
Наталия Киселова ще посети местността Оборище по повод 149-ата годишнина от Априлското въстание и Плиска за годишнините от покръстването и създаването на азбуката

Въпреки призивите за напускане на правителството, с огромно мнозинство Националният съвет на БСП прие предложението на коалиционните партньори за ротационно председателство на Народното събрание. Така издигнатата от социалистите Наталия Киселова ще сдаде поста. Очакванията са, че това ще стане година след като тя го зае – на 6 декември. Окончателното решение е в ръцете на Съвета за съвместно управление, в който БСП участва с партньорите си от ГЕРБ и „Има такъв народ“.

Очакванията са ГЕРБ да предложи смяната на Киселова, след като партията на Бойко Борисов предложи за свой ротационен кандидат за поста Рая Назарян.

Въпреки че решението днес е взето с голямо мнозинство, преди пленума няколко членове на партията изразиха несъгласие с участието на социалистите в управляващата коалиция. Велислава Дърева и народният представител Иван Петков поискаха партията да напусне коалицията.

„БСП не трябва да се жертва. Още в началото работихме да имаме председател“, каза Петков. „Въпросът е дали трябва да се продължи, защото от тук нататък виждаме, че действията на Делян Пеевски са по-големи в този кабинет“, подчерта той.

Петков не вярва, че ще има ротация, след като бъде избрана Рая Назарян за шеф на парламента. Депутатът предположи, че ако БСП остане във властта, може да се стигне до „Белия автобус-2“.

Така наречената Нощ на белия автобус се разигра в мандата на правителството на Пламен Орешарски, след като парламентът посочи Делян Пеевски за председател на ДАНС. Последвалото недоволство доведе до евакуация на част от депутатите в парламента с автобус, който беше щурмуван от протестиращи. Тогава правителството управлява с подкрепата на БСП и ДПС.

Пред БНР Иван Петков декларира, че ще повдигне въпроса защо сега се влиза в тази коалиция, след като на конгреса са решили, че с ДПС-НН няма да се сътрудничи, както и са подписали санитарния кордон срещу Пеевски.

Тези неща ще ги повдигна. За мен лично след тези 2 седмици, това, което прави Пеевски, е унижение към една 100-годишна партия, унижение на избора на социалистите, към президента, унижение и за мен“.

Той посочи, че има червени линии, като например това, че симпатизантите на левицата са против еврозоната и са „крайни поддръжници на Руската федерация“.

„Не виждам червените линии, които поставяме. Излиза, че червената линия за това ръководство е само да не ни изкарат от коалицията“, смята депутатът.

По думите му човекът с най-отрицателна подкрепа е Делян Пеевски.

В Перник председателят на парламента Наталия Киселова коментира – „Аз съм представител на една от партиите, които взеха решение да участват в управлението. Въпросите, които впоследствие възникват, се обсъждат първо от колективните органи на Българската социалистическа партия, след това от коалиционния съвет и накрая в Съвета за съвместно управление. Каквито решения бъдат взети, те ще се изпълняват“.

На въпрос дали би останала депутат, ако бъде сменена като председател на Народното събрание, тя отговори, че не вижда причина да не го направи.

В сутрешния блок на bTV зам.-председателят на Народното събрание и на парламентарната група ГЕРБ-СДС Рая Назарян на въпрос за евентуална ротация на председателя на парламента отговори, че първо ще изчакат решението на БСП, след което ще се събере Съветът за съвместно управление.

Тя припомни, че когато се е конституирало 51-вото НС, е имало първоначално редица неуспешни опити за избор на негов председател. Тогава изборът беше не политическо решение, а по-скоро административно, за да започне работа парламентът и преговорите за сформиране на управляващо мнозинство, уточни зам.-председателят на НС и добави, че в споразумението за управление не присъства позицията на председател на НС. Оставихме я настрани, както и назначенията на областни управители, на техни заместници, добави Рая Назарян.