Министърът на външните работи на Босна и Херцеговина Елмедин Конакович заяви днес, че заради решение на сръбската съставна единица на практика да експулсира германския министър по европейските въпроси Ана Люрман от Баня Лука той ще поиска от мисията на ЕС в Босна ЕУФОР незабавно да се ангажира с ареста на босненския сръбски лидер Милорад Додик и неговите сътрудници, предаде ХИНА.
„Това се терористични заплахи срещу министъра“, заяви Конакович на импровизирана пресконференция в Сараево, свикана след като правителството на Република Сръбска обяви германския министър за персона нон грата в петък, което й попречи да проведе планираните срещи в Баня Лука.
Люрман каза след това, че хората на Додик са я заплашили с насилие в Баня Лука, като са я принудили да напусне. Инцидентът е станал, след като правителствата на Германия и Австрия обявиха в четвъртък, че Додик, премиерът на Република Сръбска Радован Вишкович и председателят на парламента Ненад Стеванович получават забрана да влизат в двете страни.
Днес босненският външен министър Конакович заяви, че след този инцидент мерките не може да бъдат отлагани повече, тъй като Додик е започнал да предприема животозастрашаващи стъпки.
Той обясни, че това означава спешно иницииране на съдебно преследване, тъй като онези, които застрашават други лица под международна защита в Босна и Херцеговина, са изправени пред присъда от шест месеца до пет години затвор.
Додик, по думите му, директно е наредил германският министър да бъде сплашен и на практика е поел контрола над полицията, за да се увери, че заповедите му ще бъдат изпълнени.
Конакович добави, че сега „ултимативно изисква“ действия от страна на мисията на ЕС в Босна ЕУФОР, като отбеляза, че има растяща подкрепа сред страните членки на ЕС за такива действия.
„Значителна част от ЕС подкрепя това да се разреши на ЕУФОР да помогне за ареста на Додик, (Ненад) Стеванович и (Радован) Вишкович“, заяви Конакович.
Той добави, че ролята на Сърбия в този инцидент трябва да се изясни, тъй като сръбският вътрешен министър Ивица Дачичи е бил в Баня Лука в деня, когато Люрман е бил изгонена.
Додик, премиерът на Република Сръбска Радован Вишкович и председателят на парламента Ненад Стеванович са обвинени в опит да подкопаят конституционния ред в Босна и Херцеговина – престъпление, което носи присъда от минимум пет години затвор, отбелязва ХИНА.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.