„Да, България“ стартира специализирана страница с въпроси и отговори за въвеждането на еврото. Тя ще се реализира с експертната помощ на икономистите Георги Стоев и Георги Ганев. Целта е гражданите да получат максимално вярна информация за ползите за обществото от въвеждането на единната европейска валута, но да бъдат пресечени и манипулациите и подвеждащите съобщения, разпространявани от пропутински формации като „Възраждане“.
Ето най-горещите въпроси за еврото:
- Кое гарантира запазването на сегашния валутен курс евро/лев при влизането на България в Еврозоната?
- Как точно хората ще обменят парите си? Дали ще платят комисиона или ще загубят стойност от разлика между официалния курс и този, по който те обменят левовете?
- Какво ще стане със заплатите?
- Ще скочат ли цените двойно (т.е. запазване на числото в цената, само смяна на валутата)?
- Ще скочат ли цените при закръгляне нагоре?
- Ще скочат ли цените заради некоректни практики – т.е. търговци, които чакат/търсят повод да вдигнат цените?
- Как може да следим дали и с колко скачат цените, средно погледнато?
- Започнаха ли търговците вече да вдигат цените в очакване на еврото?
- Защо правителството не контролира цените, за да не скачат?
- Кога търговците ще започнат да посочват цените и в евро?
- Какво правило ще се прилага при закръгляване на цени?
- При присъединяването на България към еврозоната, Българската народна банка (БНБ) ще трябва да извърши определени плащания към Европейската централна банка (ЕЦБ). В какъв размер са те?
- Каква е стойността на чуждестранни резервни активи, валута, резервни позиции в Международния валутен фонд и специални права на тираж, които БНБ ще прехвърли на ЕЦБ?
- Какво получава срещу това България от ЕЦБ?
- Какво ще правите с остатъка от резерва, който няма да дадете на ЕЦБ? Може ли да кандидатства всеки българин за част от него, като при масовата приватизация? Ще се раздават ли “резервни бонове”?
- При членство в еврозоната може да се наложи на България (често в словосъчетанието „най-бедната страна в ЕС”) да участва във финансовото подпомагане на изпаднали в дългово затруднение други страни от еврозоната?
- Какво ще стане с лихвите по съществуващите кредити?
- Как лихвите по новите кредити, отпуснати след 1 януари 2026 г., ще се различават от лихвите по заварените кредити към тази дата?
*Отговорите на тези въпроси дължим на експертизата на икономистите Георги Ганев и Георги Стоев. Може да ги видите ТУК.