Те отменят почивки във Флорида, бойкотират американски стоки, преименуват напитки: след заплахите на Доналд Тръмп и агресивната му търговска политика канадците засилват съпротивата си. Те бойкотират всичко американско.
Първоначално всички го взеха за лоша шега. Но Доналд Тръмп изглежда не се е отказал да направи Канада 51-вия американски щат. Той повтаря това толкова често, че хората във втората по големина държава в света вече се притесняват, че намеренията му са сериозни. И тяхната реакция не закъсня: канадците отговориха с безпрецедентна вълна от солидарност, пише германската обществена медия АРД.
В кафенето на Уилям Оливейра всичко е „Произведено в Торонто“. Всеки ден той пече хрупкави кроасани и португалски хапки с крем. Откакто започна митническата война със САЩ, неговият бариста добавя и щипка патриотизъм: двойното еспресо с вода вече не е „американо“, а „канадиано“.
„Преименуваното кафе се превърна в голям хит. Хората все повече променят поведението си“, казва Уилям и добавя, че се започва с малките неща. „Обръщаме повече внимание на това кои компании и магазини са американски и се опитваме да ги избягваме.“
„Това ни разтърси, канадците се събудиха“
Заплахата на Доналд Тръмп да направи Канада 51-вия щат на САЩ сплоти канадците, пише по-нататък АРД. „Лакти горе“, бойният вик от хокея на лед, се превърна в мантра на ново движение – заедно срещу новия противник на юг. „Това ни събуди, накара ни да се замислим какво означава да бъдеш канадец“, казва Гейл, една от клиентките в кафенето на Оливейра, отпивайки от кафето си.
За бъдещето на страната си се тревожи и Карина Ричардсън-Джоунс, която използва това кафене в Торонто като домашен офис. „Толкова много сме разчитали на САЩ – било то за търговията или за много други икономически неща. Но откакто Доналд Тръмп е на власт и ни заплашва с наказателни мита, е ясно колко уязвима е Канада“, казва в репортажа на АРД адвокатката по въпроси, свързани с имиграцията.
Канада и САЩ винаги са били най-добри приятели, а икономиките им тясно обвързани: 70% от целия канадски износ са предназначени за САЩ. Заплахата за налагане на допълнителни наказателни мита обаче поражда страх и възмущение в Канада.
Все повече канадци бойкотират американските продукти
Много канадци бойкотират американските продукти или отменят почивките си – примерно във Флорида или Аризона. Само през февруари от Канада към САЩ са регистрирани 500 000 влизания по-малко, отколкото през предходната година. За последен път това е била така в края на Ковид пандемията.
АРД разказва и за Джанкарло Тримарчи, който има малка верига супермаркети. Откакто Тръмп започна да сипе заплахи, телефонът му не спира да звъни. Клиентите на неговата верига супермаркети „Винс“ в предградията на Торонто искат да знаят кои продукти идват от САЩ, за да ги бойкотират.
„Имаме 35 000 различни продукта – само в този магазин“, обяснява Джанкарло. „Основното нещо беше да поставим етикети на всеки от тях, така че клиентът веднага да може да се ориентира относно произхода му“, посочва той в репортажа на АРД.
Калифорнийските вина са свалени от рафтовете
Навсякъде в магазина на Тримарчи вече са поставени стикери с червения кленов лист, които указват, че продуктите са „произведени в Канада“. Калифорнийските вина отдавна са премахнати от рафтовете. Междувременно вече е сменен и асортиментът от плодове и зеленчуци.
Преди Джанкарло е купувал пресни продукти от региона, където те са най-хубави и най-евтини. Сега купува боровинки и малини от Перу и Мексико, въпреки че сега е сезонът на калифорнийските боровинки. Но клиенти като Сара Аргил са готови да платят и повече, но да накажат Тръмп. „Нямам никакво намерение да подкрепям финансово САЩ „, казва клиентката пред репортера на АРД.
Джайлс Герсон, председателят на местната Търговска камара, се опасява, че Канада може да изпадне в рецесия. В момента инвеститорите се въздържат, защото не знаят как ще приключи този спор. „Тази несигурност може да ни засегне по-силно дори и от търговските мита“, казва той.
„Канада не е за продан“
Лиъм Муни е един от малкото хора, които могат да извлекат ползи от създалата се ситуация: в своята малка фабрика в Торонто той шие бейзболни шапки с надписа
„Канада не е за продан“. Дизайнът е негов.
През последните два месеца той е изработил 50 000 такива шапки – успех, който обаче леко нагарча. „Разбира се, бихме предпочели да не се налага да реагираме толкова остро. Но е трогателно да видиш колко много канадци са се обединили в защита на страната си“, посочва той, цитиран от АРД.
В края на април в Канада ще се проведат избори. Допреди няколко седмици консерваторите имаха ясна преднина в социологическите проучвания. Но заплахите на Тръмп предизвикаха истинско политическо земетресение.
Либералите с техния нов министър-председател Марк Карни не само наваксаха изоставането си, но и вече водят в предпочитанията на избирателите. Експертите са единодушни, че канадците ще гласуват масово за кандидата, за когото смятат, че най-добре ще ги защити от Доналд Тръмп. Лиъм Муни вече подготвя бейзболни шапки във всички цветове. Защото всички са съгласни с едно: че Канада не се продава, пише още АРД.
*Текстът е публикуван в „Дойче Веле„. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ