Начало Новини Богомолци ще могат от днес да посещават гроба на папа Франциск

Богомолци ще могат от днес да посещават гроба на папа Франциск

49
Богомолци ще могат от днес да посещават гроба на папа Франциск

От днес гробът на папа Франциск в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в Рим ще може да се посещава от богомолци, съобщи Ватиканът още в края на миналата седмица, предават италиански медии, сред които АНСА, „Вирджилио нотицие“ и „Месаджеро“.

Папа, починал на 21 април от инсулт, беше положен вчера в гроб, обособен между два от параклисите в пределите на римската базилика, след траурна церемония, състояла се във Ватикана. Церемонията по полагане на ковчега в гроба продължи вчера около половин час, а после Ватиканът публикува кратко видео от нея.

Всъщност ковчегът с тленните останки на папа беше положен в гроб, обособен в ниша или локул в стената и тази процедура е известна като тумулация, отбелязва италианското издание „Фанпейдж“.

Този тип погребения следват строг регламент, който предвижда няколко фази, като се започне от херметическо затваряне на ковчега. В случая с папата той беше дървен с цинково покритие. Херметическото затваряне гарантира изолирането на тялото в съответствие с хигиенно-санитарните норми, предвид че то ще остане образно казано „вградено“ или „зазидано в стената“. След поставянето на ковчега в гроба, обособен в съответната стенна ниша, гробът е запечатан с мраморна плоча, цимент и други строителни материали.

В историята на Светия престол няколко папи са положени в подобни гробове извън пределите на Ватикана и това са Григорий Дванадесети – в Реканати,  Бенедикт Дванадесети и Йоан Двадесет и Втори – в Авиньон, и Григорий Десети – в Арецо. За последно папа, който е бил погребан по този начин извън пределите на Ватикана е бил Лъв Тринадесети, починал през 1903 г. и погребан в базиликата Сан Джовани ин Латерано в Рим.

Гробовете на папите са част от църковното и културното наследство, припомня още изданието.

Папа Франциск поиска да бъде погребан в римската базилика „Санта Мария Маджоре“, където се намира прочута византийска икона на Богодорицата с Младенеца, пред която той имал навика да се моли преди и след всяко апостолическо пътуване.