Начало Водещи Блъф или реални намерения: Тръмп „втвърди“ тона към Москва, но санкциите остават...

Блъф или реални намерения: Тръмп „втвърди“ тона към Москва, но санкциите остават мираж

44
Доналд Тръмп и Владимир Путин
Снимка: БТА

Докато американският президент Доналд Тръмп води активна „бизнес“ политика с останалия свят, изглежда че Русия засега остава незасегната от всякакви санкционни действия. Президентската администрация на САЩ е доста предпазлива по отношение на Владимир Путин, което буди сериозни опасения за това каква игра играе всъщност американският президент.

Дали Доналд Тръмп блъфира със санкциите срещу Русия?

В България и някои европейски държави подкрепата за Доналд Тръмп обикновено върви със симпатии към Владимир Путин и защита на проруски позиции. Останалите, които не го правят, влизат в „черен списък“ като „русофоби“.

Въпросът за това дали американският президент блъфира със санкциите срещу Русия привлича внимание особено на фона на вялата подкрепа за Украйна и спрените преди това военни доставки от новата президентска администрация. На дневен ред излиза въпросът дали Тръмп не използва санкциите само като инструмент за натиск, без реално да ги прилага, или става дума за стратегическа игра с високи залози?

След повторното си встъпване в длъжност, Тръмп обяви, че ще наложи „много тежки“ санкции на Москва, ако не бъде постигнато мирно споразумение с Украйна, включително 100% мита върху руски стоки и т.нар. „вторични санкции“, насочени към най-големите купувачи на руски петрол като Индия и Китай.

Макар това да се тълкува като заплаха с потенциално силно икономическо въздействие, международните пазари и анализатори до момента възприемат тези заявки по-скоро като блъф: инвеститорите не очакват, че Тръмп ще осъществи най-драстичните мерки, тъй като такъв ход би довел до сериозен скок на цените на енергията и инфлационен натиск върху американската икономика, пише Reuters.

Подобен ход има потенциала да дестабилизира глобалните доставки на петрол, като се има предвид, че през юни Русия е изнасяла 4.68 милиона барела суров петрол дневно —

около 4.5% от световното търсене —

както и 2.5 милиона барела на ден рафинирани продукти, по данни на Международната агенция по енергетика.

Редица експерти и медии сочат, че Тръмп „се изнервя“ от липсата на напредък и все по-често заплашва с нови мита и санкции, но реалните действия все още се отлагат.

Официални лица в неговата администрация изтъкват, че той е „загубил търпение“ и че САЩ са готови за радикални мерки, което изпраща сигнал както към Москва, така и към Европа и Киев. Последното стана ясно от интервю на държавния секретар Марко Рубио за „Фокс нюз“, което той даде пред снахата на президента – Лара Тръмп, а стенограма от интервюто беше разпространена от Държавния департамент.

В същото време обаче, според анализи на световни агенции като Ройтерс, CNN и BBC, пазарите и Кремъл възприемат обявените санкции най-често като част от преговорната тактика на американския президент, а не като директна заплаха с непосредствен резултат.

Какво е предприела президентската администрация до момента спрямо Русия?

През април 2025 г. Тръмп продължи вече съществуващите санкции срещу Русия, въведени след анексията на Крим и ескалацията на войната в Украйна, но не предприе нови значителни ограничения.

От началото на мандата му не са били налагани съществени допълнителни икономически мерки — според някои български анализатори и международни коментатори, администрацията му дори е облекчила прилагането на част от старите санкции.

Тръмп промени позицията си: Дава 10 системи „Пейтриът“ на Украйна

Американската подкрепа за Украйна е явно по-резервирана — изпращането на оръжия и помощ става главно чрез европейски и НАТО съюзници и при условие, че други страни плащат за тях, а не директно от САЩ.

В администрацията и Конгреса има силен натиск, като дори републиканците настояват за нови санкции срещу Русия, а пакет, фактически еквивалентен на ембарго, е бил подготвен, но не е предложен за подпис от самия Тръмп.

Според някои анализи една от причините за колебливостта на Тръмп е възможната световна икономическа дестабилизация. Прекъсването на руския петрол може да засегне цените и инфлацията в САЩ пряко — нещо, което президентът очевидно иска да избегне предвид вътрешнополитическите рискове. В същото време, твърдият натиск върху Русия и публичните ултиматуми към Владимир Путин се възприемат от някои анализатори като средство да се увеличи натиска без понасяне на реални разходи.

Друга популярна теза е, че Тръмп „ухажва“ Путин, за да гарантира победоносния си поход срещу Китай. По нищо обаче не личи, че руският президент е готов на подобна сделка. Нещо повече – след като новата президентска администрация в САЩ встъпи в длъжност, руските атаки срещу Украйна станаха по-интензивни и агресивни и това се случва на фона на опитите за провеждане на преговори за прекратяване на огъня – само през последната нощ най-малко 20 души загинаха при поредната руска атака в Запорожка и Днепропетровска области. Други поне 40 души са ранени.

Кремъл публично демонстрира, че не се впечатлява от заканите, а Европа, Украйна и световните финансови пазари са по-склонни да ги тълкуват като част от преговорна стратегия, а не като сигурно предстоящо действие.

Изглежда, че до този момент политиката на Тръмп спрямо Русия по-скоро се гради на съчетание от преговори, сделки и заплахи — със значителна доза изчакване, дипломатическа игра и вътрешнополитически сметки.

Въпросът дали тази стратегия ще проработи или ще доведе до ескалация на конфликта, остава отворен — както за Москва, така и за Киев и Вашингтон.

Вчера Тръмп отново „втърди“ позицията си спрямо Кремъл, като първоначалният ултиматум от 50, в които на Москва беше дадено време, за да сключи мирно споразумение за прекратяване на войната, бяха намалени на „10-12 дни“.

Тръмп твърди, че е имал няколко близки опита да договори примирие между Русия и Украйна, но споразумение все още няма. Той предупреди, че ако не бъде постигнат мир, ще бъдат наложени „много тежки“ икономически санкции срещу Русия и нейните търговски партньори. Той за пореден път изрази съжаление за загубите на човешки животи от двете страни, но също така критикува Путин за това, че говори за мир, а всъщност продължава да бомбардира цивилни.

Интересното е, че за да стигне до тази позиция, на Тръмп му беше необходимо близо година – период, в началото на който, по време на предизборната си кампания, той беше убеден, че ще спре войната за 24 часа.

От украинска страна новината за поредната промяна в американската позиция бе приета с известен оптимизъм. Началникът на президентската администрация на Украйна Андрей Ермак заяви, че „Путин разбира единствено силата“ и че посланието на Тръмп е „ясно и силно“. Въпреки това ситуацията на фронта остава изключително напрегната, като Русия продължава военните си действия и се очаква през следващите седмици реални промени на бойното поле.