Бизнес активността в САЩ се е повишила през юли, но компаниите са поставяли по-високи цени за стоки и услуги, което подкрепя тезата на икономистите, че инфлацията ще се ускори през втората половина на годината, основно заради митата върху вноса, предаде Ройтерс.
Въпреки повишената бизнес активност този месец настроенията сред компаниите остават песимистични, което „отразява предимно широко разпространените опасения относно митата и намаляването на държавното финансиране след последните промени в политиката на федералното правителство“. Това се посочва в най-новото проучване на консултантската компания „Стандарт енд Пуърс Глоубъл“ (S&P Global).
Композитният индекс на мениджърите по доставките Пи Ем Ай (PMI) на компаниите от производствения и сектора на услугите, се е увеличил до 54,6 пункта този месец, най-високото ниво от декември, от 52,9 пункта през юни. Стойност над 50 пункта показва ръст в частния сектор.
Подобрението се дължи на сектора на услугите, където Пи Ем Ай нараства до 55,2 пункта от 52,9 пункта през юни. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха, че индексът ще се повиши незначително до 53 пункта. Пи Ем Ай за производствения сектор се понижава до 49,5 пункта, първото свиване от декември, от 52,9 пункта през юни.
Индексът на цените, плащани от компаниите за суровини, се е покачил незначително до 61,9 пункта от 61,2 пункта през юни. В сектора на услугите той е нараснал до 61,4 пункта от 59,7 пункта през юни.
Въпреки че темпът на покачване на цените на производствените суровини се е забавил, близо две трети от производителите в проучването, които отчитат по-високи разходи, ги отдават на митата.
Индексът на цените, начислявани от бизнеса за стоки и услуги, се е повишил до 58,6 пункта от 58,1 пункта през юни. В сектора на услугите той е нараснал до 58,2 пункта от 57,2 пункта през юни.
Ръстът на бизнес активността и повишените ценови индекси по номинална стойност са аргумент срещу възобновяването на намаляването на лихвените проценти от Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ този месец, отбелязва Ройтерс.
Тръмп настоява централната банка на САЩ да намали разходите по заемите, позовавайки се, наред с други аргументи, на трудностите на жилищния пазар. Очаква се УФР да запази основния си лихвен процент в диапазона от 4,25 на сто до 4,50 на сто, който поддържа от декември, на заседанието си идната седмица.
„Покачването на продажните цени на стоки и услуги през юли, едно от най-големите за последните три години, предполага, че инфлацията на потребителските цени ще се повиши допълнително над целта от 2 на сто, поставена от УФР, през идните месеци, тъй като тези покачвания на цените ще се отразят на домакинствата“, каза Крис Уилямсън, главен бизнес икономист в „Стандарт енд Пуърс глоубъл маркет интелиджънс“ (S&P Global Market Intelligence).
Проучването показва също, че пазарът на труда е останал стабилен в началото на третото тримесечие, въпреки че фабриките са съкратили работни места.
Новите поръчки, получени от бизнеса, са се увеличили този месец, въпреки че износът, както на стоки, така и на услуги, е намалял. Слабостта вероятно се дължи на търговското напрежение и мерките срещу имиграцията от администрацията на Тръмп.