Начало Свят Белга: Белгийският бизнес засилва мерките си за сигурност на фона на нарастващите...

Белга: Белгийският бизнес засилва мерките си за сигурност на фона на нарастващите заплахи от активисти

34
Белга: Белгийският бизнес засилва мерките си за сигурност на фона на нарастващите заплахи от активисти

Според проучване на G4S, цитирано от агенция Белга, българските предприятия значително увеличават наемането на частни охранители. Причината за това е нарастващата заплаха от активистки групи като „Код червено“ и „Спрете въоръжаването на Израел“.

Повече от 80% от белгийските специалисти по сигурност считат, че активистите са реална физическа опасност за организациите им и техния ръководен тим, показва изследването.

„Фирмите проявяват сериозно безпокойство при организиране на протестни събития и често искат увеличаване на охранителния персонал на място. Някои компании в портовия сектор искат удвояване на охранителните екипи, а в технологичния сектор необходимостта може да нарасне четворно“, коментират от G4S Belgium.

Почти половината от белгийските компании (48%) посочват, че заплахите срещу висшето ръководство са се увеличили през последните две години.

Предприятията се опасяват и от разпространение на дезинформация – 78% от анкетираните признават, че са ставали жертва на подобни кампании през изминалата година. Вследствие на това, 74% от фирмите планират да повишат инвестициите си в физическа сигурност.

През последните години Белгия беше сцена на множество екологични и геополитически демонстрации, насочени към пристанищата и енергийния сектор. Активистки групи се опитват да затруднят дейността, свързана с изкопаеми горива, както и с доставките на оръжия за Израел.

„Код червено“ е движение за „климатична справедливост“, което организира кампании срещу изкопаемите горива и включва активисти от Белгия, Нидерландия, Германия, Дания и Обединеното кралство. Групата е извършила трансгранични блокади на енергийна инфраструктура и пристанища.

„Спрете въоръжаването на Израел“ се фокусира върху компании, които участват в оръжейния бизнес или логистиката свързана с Израел, и редовно организира протести в индустриални зони, пристанища и пред доставчиците на оръжия.

(Тази информация е предоставена в партньорство между БТА и Белга)