На 24 май Българската академия на науките (БАН) отбеляза деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, образование и култура с тържествено събитие и концерт.
Церемонията се състоя в залата „Проф. Марин Дринов“ и бе открита от заместник-председателя на БАН, проф. Емануел Мутафов. В изказването си той подчерта, че академията все още символизира българския дух с вроденото си желание за знание и прогрес. По неговите думи, учените от БАН „опазват автентичния български език, разпространяват истинската информация за българската история и култура, и укрепват националната идентичност“.
Поздравления отправиха и други официални лица, между които министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, българският патриарх Даниил и представители на научната и академичната общност.
Председателят на БАН, чл.-кор. Евелина Славчева, изказа благодарност към учените и преподавателите, които продължават делото на светите братя.
„В днешно време Българската академия на науките е легитимен наследник на тази традиция. С важността на своята работа и авторитет, тя отговорно съхранява и развива съвременното българско знание и активно участва в глобалния научен обмен. Тя осигурява знания и иновации с висока международна репутация и е гарант за академичната независимост, интелектуалната свобода и просперитета“, заяви тя.
По време на събитието бе прочетено и поздравително писмо от президента Румен Радев.
„Този празник символизира вярата, че образованието, науката и културата са най-силният инструмент за запазване на идентичността на нашия народ и устойчивото му бъдеще. Академията продължава да надгражда постиженията на многоброен набор от заслужили български учени и да създава наука от световно значение“, гласи писмото на президента Румен Радев, прочетено на тържеството.
Президентът поздрави също наградените млади учени с наградите „Проф. Марин Дринов“ и „Акад. Иван Ев. Гешов“, пожела им успехи в бъдеще.
Министър Красимир Вълчев изрази своите добри пожелания към присъстващите.
„Образованието, науката и духовността не представляват просто път, а единственият начин към по-добри, хармонични и процъфтяващи общества. Затова разчитаме на вас, Българската академия на науките, на образователните и културни институции, на Българската православна църква“, акцентира министърът.
Той също поздрави младите учени, които получиха награди „Проф. Марин Дринов“ и „Акад. Иван Ев. Гешов“, изразявайки надежда, че само с колективни усилия на образователни, културни и духовни институции можем да изградим общество с повече хармония и добри отношения.
По време на събитието, Българският патриарх Даниил произнесе академична проповед.
„За мен е огромна радост и изключителна чест да произнеса първата академична проповед в БАН по случай 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий и празника на българската азбука и култура“, заяви той. Още от своето основание преди над 150 години, БАН има дълбоки връзки с Българската православна църква. Между основателите на Българското книжовно дружество бяха известни имена от нашето Възраждане, като Васил Друмев и митрополит Климент Търновски. Тези тясно свързани взаимодействия между вярата и знанието, църквата и науката, продължават да дават значими резултати. Приемствеността с предшественика ни, българския патриарх Кирил, академик на БАН, е особено важна. Патриархът акцентира върху духовното значение на делото на светите братя и тяхната роля като пример за бъдещите поколения.
„Трябва с нашето човешко несъвършенство да се стремим да следваме примера на св. братя Кирил и Методий и техните ученици. По техния образец, ученолюбието и любовта към знанието, образованието и науката са традиционни добродетели за нашия народ. Нека техният пример и молитви ни вдъхновяват да развиваме знанията и науката, с цел постигане на висшето предназначение, завещано ни от нашите учители – да изразим Божия образ в себе си и да утвърдим Христовите добродетели“, завърши той.
Тържеството приключи с концерт на студенти от Националната музикална академия, с който Академията демонстрира подкрепата си за културните и образователни институции в страната.